Винените сортове грозде вече са на пазара, а търсенето и предлагането е голямо. С около 20-30 стотинки са по-скъпи винените сортове грозде на пазара в Благоевград. Гроздето обаче се оказа не от Благоевградска област, тъй като тук се обрали много рано масивите.
Собственикът Иван Георгиев, който продава при ЗМК, казва, че реколтата е добра – гроздето е качествено, добре узряло и с висока захарност. Продава „мерло“, „каберне“ и „широка мелнишка“ от Харманли, Свиленград, Хасково, с много голяма захарност, но трябва да се слага вода. „За вино и ракия винаги пари се дават“, категоричен е търговецът.
На другото място, където проверихме, на бул. „Пейо Яворов“, пък продават повече бели сортове грозде – „брестовица“ от Пловдив и „булгар“ от Петричко.
Вече няколко години производителите и търговците на грозде на пазара в Благоевград предлагат и допълнителна услуга на своите клиенти като мелят гроздето на място. При някои търговци услугата е безплатна, при други се доплаща – 10 стотинки на килограм.
Иван Стоянов предпочита червено вино и внимателно оглежда касетките с грозде, за да намери най-доброто на пазара.
За хубавото вино трябва да са чисти съдовете, да е добра захарността и както преди 2 000 години е правено – мачкане, ферментация и после се пие.
Поне 200 литра е хубаво да има едно семейство - за гости, за подаръци, домашно приготвено. Други пък предпочитат белите сортове.
"Българинът прави между 150 и 250 литра домашно вино, за да е спокоен, че няма да закъса през зимата. Самодейното правене на домашно вино е спасило виното по нашите земи по време на Османската империя. Добре узрялото грозде с високо количество на захари е първата предпоставка за вино с високи вкусови качества“, казват специалистите.
За трета година тържищата за грозде в Благоевград са в покрайнините на града.
В община Бобошево са били изненадани от писмото от Агенцията за бежанците при Министерския съвет, в което се предлага в бившето училище в село Сопово след ремонт да се настанят 15 момчета до 18 години от Сирия. Средствата за ремонта да се осигурят от Агенцията. Жителите на общината, която неслучайно наричаме Българския Ерусалим, категорично не..
Високите цени в началото на годината продължават да бъдат икономически проблем, но според икономиста Румен Гълъбинов страната ни върви в правилната посока. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че през последните години наблюдаваме постоянна надпревара между ръста на доходите – заплати и пенсии – и цените. Макар инфлацията да е значително..
Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..