Дебатът за въвеждането на вендинг машини за продажба на лекарства в България предизвика разнопосочни реакции сред обществеността и представители на фармацевтичния бранш. Партия "Възраждане" предложи законопроект, който бе приет на първо четене в пленарната зала, и който предвижда вендинг апарати за лекарства да бъдат разположени не само в аптеките, но и на други места, особено в региони без аптеки. Според вносителите, тези машини ще продават само лекарства, които не изискват рецепта, като целта е да се улесни достъпът на гражданите в отдалечени и труднодостъпни райони до медикаменти от първа необходимост.
Какво казват фармацевтите?
Фармацевтите обаче са твърдо против предложението, подчертавайки рисковете, които идват с това. Те се опасяват, че чрез тези машини могат да бъдат закупени неподходящи лекарства, особено от деца, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Според тях неконтролираният достъп до лекарства крие опасности за пациентите и може да доведе до употребата на медикаменти, неадекватни за състоянието на потребителите.
Какво е предложението на "Възраждане"?
Според "Възраждане", целта е да се облекчи достъпът до лекарства в общини, където аптеките липсват или не са денонощни. От партията смятат, че вендинг машините ще запълнят тази липса и ще дадат възможност на хората да получат достъп до нужните им медикаменти по всяко време.
Темата бе сред водещите акценти в предаването "Събуди деня". В звуковите файлове може да чуете позициите на: Цвета Рангелова, народен представител от "Възраждане"; Константин Качулев, фармацевт; д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването29 лекари от болницата в град Сандански подадоха заявления за напускане. По време на извънредната сесия на Общинския съвет в града на 2 декември след случая с починалото бебе в линейка, медиците бяха обиждани от близки на родилката. Трагичният случай с бебето предизвика напрежение и протести. Лекарите от болницата в Сандански излязоха с отворено..
29 лекари от болницата в Сандански депозираха оставки пред медицинския управител на лечебното заведение д-р Илия Тонев. Аргументите за категоричното им решение е, че по време на извънредното заседание на Общинския съвет заради цитирам „мъртвороденото бебе от 29-годишна жена на път за болницата в Петрич“ са наричани „убийци“. За БНР-Радио..
Месечна стипендия от 800 лв. ще получават студентите по медицина от Кюстендил, сключили договор с общината и МБАЛ “Д-р Никола Василиев”. Срещу тази подкрепа те ще подписват договори, че ще работят поне 5 години в лечебното заведение, това каза в ефира на Радио Благоевград кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. От програмата могат да се възползват..
Адвокатският съвет при Адвокатска колегия – Благоевград изпрати публична позиция. Тя е във връзка с изказвания пред медиите на изпълнителния директор на МБАЛ-Благоевград д-р Димитров, който засяга темата за представителството на работещи в болницата пред ръководството й от страна на адвокати, както и за изпратен апел от страна на персонала на..
Ситуацията в ИО на МБАЛ Благоевград провокира множество реакции, в т.ч. и на директора на болничното заведени д-р Димитър Димитров: По отношение на промените, които се налагат - първото нещо, което трябва да ви кажа, а и вие самите сте свидетели на това, което се случва, че от момента, в който аз застанах на поста изпълнителен директор - си..
С цел превенция и навременно лечение, ръководството на Община Разлог и МБАЛ "Д-р Асен Велев" организират безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от професор Галина Куртева-химиотерапевт и проф. Панайот Куртев-онколог-хирург. Прегледите ще се извършват на 9 ноември (събота) от 8:00 часа до 12:00 часа в сградата на Многопрофилната болница в..
Халукс валгус, бунион, „кокалче“ са все наименования на един и същи проблем, изразяващ се в деформации в предния ходилен отдел на стъпалото. Процентът хора, които страдат от подобни деформации съвсем не е малък, но голяма част от тях избират да не им обръщат внимание, докато не започне болезненост и проблемна деформация на другите пръсти. Много..