За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото, както и да се посочат институциите, които пък нарушават това право. Номинираните се състезават в шест категории – четири награди „Златен ключ” за граждани, журналисти, НПО и институции, и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”.
Адвокат Стефан Ангелов коментира в ефира на Радио Благоевград, че номинациите тази година са били доста разнообразни и интересни, както сред гражданите, където има и номинация на съдия, която е активен гражданин, използващ редовно правото си на достъп до информация, доктор, който, чрез заявления за достъп до нформация разкрива престъпления в една от най-големите АГ болници в страната ни, така и номинации за различни неправителствени организации, които се опитват да осветлят едни или други проблеми в обществото ни.
Освен положителните примери и категории, не по-малка е важността да бъдат показани и отрицателните такива. Те участват в категориите „Катинар” и „Вързан ключ”.
"Тази годна имаме малко повече общини като че ли, сред които и Столична община. Имаме една друга номинация за 17 общини, които не спазват изискванията на Закона за достъп до обществена информация в частта, която ги задължава да публикуват известни категории информация на интернет страниците си", разясни адвокат Ангелов.
24 подред доклад на ПДИ за състоянието на достъпа до информация в страната ни за 2023 година поставя ударение върху проблемните изменения на Закона за достъп до обществена информация, които според адвокат Ангелов, са могли да създадат доста проблеми, ако бяха приети, в един от най-добре развитите и прилагани закони в страната ни.
"Слава Богу, тези промени не успяха да минат и такива странности, като изисквания за обосноваване на правен интерес или да покаже човек, че е от местната общност и затова може да пита еди коя си община за информация от нея. Не успяха да минат в НС", разказва адвокат Ангелов.
Още по темата за достъпа до информация чуйте в прикачения звуков файл, а отделните номинации и наградените в тях, можете да откриете на: https://www.aip-bg.org/news/22_%D1%80%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B7%D0%B0_%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%B4%D0%B0_%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC_2024/20240920004912/
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..