За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото, както и да се посочат институциите, които пък нарушават това право. Номинираните се състезават в шест категории – четири награди „Златен ключ” за граждани, журналисти, НПО и институции, и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”.
Адвокат Стефан Ангелов коментира в ефира на Радио Благоевград, че номинациите тази година са били доста разнообразни и интересни, както сред гражданите, където има и номинация на съдия, която е активен гражданин, използващ редовно правото си на достъп до информация, доктор, който, чрез заявления за достъп до нформация разкрива престъпления в една от най-големите АГ болници в страната ни, така и номинации за различни неправителствени организации, които се опитват да осветлят едни или други проблеми в обществото ни.
Освен положителните примери и категории, не по-малка е важността да бъдат показани и отрицателните такива. Те участват в категориите „Катинар” и „Вързан ключ”.
"Тази годна имаме малко повече общини като че ли, сред които и Столична община. Имаме една друга номинация за 17 общини, които не спазват изискванията на Закона за достъп до обществена информация в частта, която ги задължава да публикуват известни категории информация на интернет страниците си", разясни адвокат Ангелов.
24 подред доклад на ПДИ за състоянието на достъпа до информация в страната ни за 2023 година поставя ударение върху проблемните изменения на Закона за достъп до обществена информация, които според адвокат Ангелов, са могли да създадат доста проблеми, ако бяха приети, в един от най-добре развитите и прилагани закони в страната ни.
"Слава Богу, тези промени не успяха да минат и такива странности, като изисквания за обосноваване на правен интерес или да покаже човек, че е от местната общност и затова може да пита еди коя си община за информация от нея. Не успяха да минат в НС", разказва адвокат Ангелов.
Още по темата за достъпа до информация чуйте в прикачения звуков файл, а отделните номинации и наградените в тях, можете да откриете на: https://www.aip-bg.org/news/22_%D1%80%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B7%D0%B0_%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%B4%D0%B0_%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC_2024/20240920004912/
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..