Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов: Изкуство без вяра, би било само декорация

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил.

За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му.

"Учениците много често ме питат "Вие откога рисувате", всъщност аз не помня момента, в който не рисувам. Както знаем, всички деца обичат да рисуват, едни спират по-рано, други по-късно, а някои не спират. Аз съм от тези, които не се спряха", споделя Серафимов пред Радио Благоевград.

Той се занимава с модерно изкуство, но иконописта е нещото, което осмисля целия му живот и казва, че за него самото изкуство без вяра, би било само декорация. Любовта към изкуството и религията го водят до храма "Успение Богородично" в родното село на неговата майка - Нови чифлик. Селото е сравнително ново в исторически план и дълго време е без своя черква. Преди 20 години се стига и до дългоочакваната първа копка на такава. Следват основите, градежът и покривът, но скоро парите свършват и години наред няма развитие по строежа й. Идва моментът, в който църквата бива измазана, монтира се дограма и остава голямата задача -  да бъде изографисана. Тогава съдбата или Бог избират това да бъде извършено именно от Евгени, който усеща специална връзка с мястото.

"Това е родното село на моята майка. Там съм прекарвал летата, ваканциите. Това е моята връзка със земята, с природата, моята незатихваща връзка с детството. Едно много специално и много важно място за мен, откъдето аз черпя сили. Всеки човек има такова място на света за себе си, това е моето", разказва Евгени. 

Поканата да изографиса храма "Успение Богородично" идва преди години от свещеника на селото.

"На един селски курбан, отец Георги от съседното село, който тогава обслужваше и нашето село, ми каза "Момче, ти какво чакаш, а не захващаш иконописта по черквата", спомня си Евгени. Така той приема задачата да изографиса храма. Първо, заедно със свой приятел, изработват иконостаса. Друг приятел пък изковава свещниците и полилея. С времето, в мисията да завършат цялостния облик на храма, се включват напълно безвъзмездно много хора. Преди 2 години църквата е и осветена. Днес ученици пък помагат на Евгени в изографисването. 

"Надявам се не толкова чрез думи, а колкото с личен пример, децата да добият усещането, че в този свят не всичко се купува, не всичко се прави за пари, трябва да имаш енергия и време да кажеш "благодаря", да направиш нещо от благодарност към живота и хората, че си жив, че си здрав, че имаш професия, че Господ ти е дал талант. Модерното изкуство е нещо задължително така или иначе, защото живеем в съвремието, но без вярата и без християнството, това би било просто празно забавление, защото да, хубаво е да се говори за изкуство, хубаво е да се правят красиви неща, но за мен лично, като учител, като творец, е много важно да остане нещо в християнски план и това е именно иконописта", споделя за Радио Благоевград Евгени.

Мечтата на твореца е да види храма "Въведение Богородично" изцяло завършен и изографисан и отвън. В момента той рисува купола, който се надява да завърши до края на есента, следват таваните и стените, но е сигурен, че когато Бог е решил там да има един красив  храм на вярата, той ще се случи.

Целия разговор на Евгени Серафимов с Ваня Бахчиванова чуйте в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16