Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на ненасилието, който се отбелязва на 2 октомври. Всеки от нас се е питал, кога един човек става насилник?
Кой момент от детството въздейства върху насилието?
Кой е примерът, който децата ползват или запомнят?
Защо е толкова трудно в днешно време да сме добри и положителни, дори да имаме добро настроение?
Затова се обърнахме към нея, за да разберем какви са нейните съвети за справяне с тези проблеми, както и още други важни теми, тревожещи деца и родители.
„Никой не се събужда с идеята да направи детето си насилник или пък той самият да бъде такъв родител или такъв човек. Много са причините, за да станеш насилник, но един насилник винаги е бил насилван той или става агресор, или става жертва. Може да станеш насилник от всекидневни обиди, може да бъде просто някакво неглижиране на твоите емоции, когато си бил дете, ако никой не се е интересувал ти как се чувстваш, ако родителите са се интересували само за физическото оцеляване на това дете. То в себе си трупа и трупа емоции, които не може да изрази, защото не му е позволено, са част от причините, които се коренят от детството“, коментира за Радио Благоевград Елена Терзийска.
В сложното съвремие повечето от нас сме се отдали на това да работим, за да оцелеем, а така в този битов хаос повечето родители забравят да наблюдават децата.
„Всички сме заети през деня, но вечер бъдете с децата си, седете на пода, играйте игра, правете си пикник на терасата, телефоните да бъдат далеч, вие сте им примера, защото повечето родители нямат емоционална връзка с децата си, просто да го погледнеш в очите и да знаещ дали е спало, а това родителите трябва да го искат да го направят, но и да се постараят, може да стане“, съветва психологът Елена Терзийска.
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..