Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мегалитни паметници и култови практики

Учени от 24 държави от Северна и Южна Америка, Европа и Азия се включват в четвъртото издание на научния симпозиум  „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Форумът е организиран от  Научно-изследователския център за древни европейски и източно-средиземноморски култури и Факултета по изкуствата към висшето училище. Научният симпозиум бе открит днес от ръководителя на изследователския център проф. Васил Марков. „Целта на проявата е  в рамките на три дни в хибридна форма да бъдат представени последните достижения в научните изследвания на мегалитната култура в международен аспект. И тъй като мегалитната култура  е световен проблем, мегалитните паметници и свързаните с тях култово-обредни практики са факт в целия свят, ние на практика имаме участници от цял свят. Както и при предишните издания на симпозиума, така и сега се надяваме да научим най-новите достижения в изследванията  на колегите за тези четири години. На всеки четири години ние организираме този международен научен симпозиум“, сподели проф. Марков.

Доц. д-р Антон Генов от Катедра „Културология“  се включва в симпозиума с научен доклад на тема „Визуалните комуникации между светилищата“, като изследването визира  пространства в района на градовете Банско и Гоце Делчев.


Проф. Николас Балби е директор на Европейското археологическо дружество и директор на музей в Сан Мигел, Аржентина. В своя доклад той представя кромлех, който е мегалитно съоръжение с култово предназначение, изградено от изправени каменни блокове, наредени в кръг в Мароко, Северна Африка. „Мегалитните паметници са характерни най-вече за древните култури на Европа. В Аржентина също имаме такъв тип паметници, но те са с по-късна датировка. Това, което е интересно в моя доклад е, че този кромлех е служел като обсерватория на древните хора, за да направят своите календари. Той е бил свързан с техните религиозни представи и ни дава информация как древните, античните хора са използвали този тип съоръжения и как те са били вплетени  в техните митологични представи“, сподели за Радио Благоевград проф. Балби.


Мамут от Сибир, египетски мумии, праисторически оръдия на труда и бижута, датирани 25 хиляди години преди Христа могат да се видят от посетителите на музея на праисторческото изкуство в Монако. Музеят е разположен върху праисторическа пещера и е основан преди 100 години от принц Алберт Първи. Директорът на музея Елена Росони Нотер участва в научния симпозиум в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград и представи историята на музейното дело в Монако.




Научният симпозиум „Мегалитни паметници и култови практики“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград продължава до 13 октомври.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Темата за Холокоста провокира интереса на гимназистите в Благоевград

В навечерието на Международния възпоменателен ден на Холокоста, който всяка година се отбелязва на 27 януари, Регионалната библиотека в Благоевград организира днес презентация пред ученици на тема: „Холокост – нищо не е забравено". Темата за Холокоста провокира интереса на гимназистите в Благоевград. Десетокласниците от Пето средно училище..

публикувано на 24.01.25 в 15:29

Демонтират старото осветление на пътя край село Ябълково

Агенция „Пътна инфраструктура“ и Община Кюстендил предприемат съвместни мерки за повишаване на безопасността на движение по път Кюстендил - София в района на с. Ябълково. На 21 януари на работна среща в Кюстендил инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на АПИ, инж. Огнян Атанасов, кмет на Община Кюстендил и инж. Александър Пандурски, областен..

публикувано на 24.01.25 в 13:44

Община Благоевград подменя табелите в зоната за платеното паркиране

Община Благоевград започна подмяна на информационните табели в зоната за платено паркиране в областния център.  На новите такива са изписани актуалните промени за почасово паркиране, приети с измененията в Наредбата. Сред тях са актуализацията на цените, които ще влязат в сила през февруари, както и часовете на действаща зона за паркиране в..

публикувано на 24.01.25 в 13:16

Младежката „Сурвакариада” даде началото на фестивала „Сурва”

Младежката „Сурвакариада” даде началото на тридневните дефилета на 31-ия Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва”. Над 1500 ученици от 22 училища, облечени в кожи, надянали страховити ликове и маски, огласиха със звънците си улиците на Перник. Фестивал във фестивала - така наричат перничани младежката „Сурвакариада”. Това е нашата марка...

публикувано на 24.01.25 в 13:06

Желязков: Присъединяването към еврозоната е ключов приоритет

Присъединяването на България към еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е заявил министър-председателят Росен Желязков на среща с българският еврокомисар Екатерина Захариева. Той е подчертал, че още от първия ден на кабинета, екипът в..

публикувано на 24.01.25 в 12:00

Потреблението на електроенергия от домакинствата в Западна България нараства

С близо 40% нарасна средното потребление на електроенергия от битовите потребители в Западна България през декември спрямо ноември 2024 г. Увеличението е резултат главно от понижаването на температурите и факта, че все повече домакинства избират да се отопляват на ток вместо на дърва и въглища. По данни на НИМХ средната температура през декември е..

публикувано на 24.01.25 в 10:57

Тръмп забрани създаването на дигиталния долар

Американският президент Доналд Тръмп издаде указ, с който забрани създаването на дигитален долар. Самият Тръмп каза, че заповедта му ще защити американците от рисковете от подобни валути, които, по думите му, заплашват стабилността на финансовата система, неприкосновеността на личния живот и суверенитета на страната. В документа се посочва още, че..

публикувано на 24.01.25 в 10:48