Илиана Балабанова е президент на Европейско женско лоби - най-голямата коалиция за правата на жените в Европа. Тя е съосновател и председател на Българската платформа към Европейското женско лоби, превърнала в своя житейска кауза постигането на истинско равенство между жените и мъжете. Защото това е борба за просперитета на цялото общество, за справедливост и човешко достойнство, за равен достъп до права и възможности. „От 419 кандидати за народни представители на изборите през юни, едва 121 от тях бяха жени и само две – водачки на листа“, съобщи за Радио Благоевград Илиана Балабанова и допълни информацията, че за предстоящите на 27 октомври поредни извънредни парламентарни избори, делът на жените в кандидат – депутатските листи е още по-малък. Темата за участието на жените в процесите на взимане на решения и ролята на партиите за стимулирането на този процес бе основната на организираната от Българската платформа към Европейското женско лоби международна конференцията “Балансирано участие в политиката - политики, политическо говорене и реалност”. Илиана Балабанова подчерта, че равнопоставеността е фундаментална ценност на ЕС, но въпреки това сме много далеч от реални положителни резултати. „Изследвания сочат, че ако няма квоти за жени и мъже, постигането на равнопоставеността ще отнеме 97 години“, съобщи още Илиана Балабанова в подкрепа на тезата, че квотите са изключително важна мярка за стимулиране на бързото развитие. Тя посочи опита на Исландия, където няма квоти, но женското представителство в парламента в момента е 47.6%. „Това означава високо развита политическа култура и установени норми за равнопоставеност, уважавани и спазвани от всички“, коментира Илиана Балабанова.
На 19 ноември 2024 година в град Габрово Българската платформа към Европейското женско лоби организира форум, посветен на политиките на местно ниво, свързани с правата на жените.
Цялото интервю с Илиана Балабанова чуйте в звуковия файл.
В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това тази техника се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е..
Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..
Д-р Пламен Димитров, психолог и изследовател, представи задълбочен поглед към профила на негласуващите български граждани. Според тематично и многопластово изследване, проведено от екип психолози сред над 1200 души, една четвърт от негласуващите са успешни и социално активни личности. Какво ги отблъсква и какви са възможностите за мобилизиране на тази..
Проектът за бюджет 2025 – какви мерки предвижда правителството за постигане на дефицит от 3% и как ще се отразят те на икономиката и ежедневието ни? От увеличението на осигуровките и възможността за връщане на стандартния ДДС, до новите данъци върху свръхпечалбите на банките – какви са плюсовете и минусите на тези предложения? Коментар по тези въпроси..
Екипът на Младежки център – Благоевград гостува в предаването „По първи петли“ на Радио Благоевград. Водещата Мариана Попова проведе разговор с трима ключови представители на центъра – Адриана Кръстева, управител на центъра, Ангелина Граховска, младежки работник, и Денис Никифоров, психолог. Темата на срещата беше дейността на Младежки център –..
Търси се решение на финансовите проблеми, в момента немалко общини в страната имат сериозни финансови проблеми. Имат задължения към вече изтеглени заеми, с плащанията по отношение на справянето с проблемите на обработката на битовите отпадъци в общините или пък с водоснабдяването при сушата в последните месеци. Община Дупница не прави..
От 2008 година Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът организира празник на зелника . „ Идват много хора от общината, от цялата страна, от Македония, Сърбия. Празникът ни става все по-голям и по-хубав “, разказа за Радио Благоевград Милена Стоименова, председател на читалището. Това е един от аргументите, читалището да предложи..