Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени като деликатес в Страната на изгряващото слънце, а списание „Vogue“ нареди столицата ни сред културните столици на Европа, най-мащабният форум за творчество и занаяти отново прояви интерес към българската идентичност.
Авторски ръчно направени изделия, вплели в себе си националните ни традиции с елементи от бита и хилядолетната ни история, напуснаха пределите на България, за да се превърнат в експонати на биеналето "Хомо Фабер", което се проведе през месец септември. Негов организатор е швейцарската фондация "Микеланджело", а дом на изложението е красивият остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция. Около 70 държави представиха произведения на майсторското и ювелирното изкуство в 10 изложбени зали.
Един от тримата българи, които тази година бяха част от биеналето, е Людмил Йорданов. Той е от София, но има тясна връзка с Перник, където работи като преподавател по изкуство в ОУ „Алеко Константинов“. Определя себе си като творец, артист, учител и мечтател. Йорданов е трето поколение майстор на сурвакарски маски, като любовта към занаята му е предадена от неговия дядо.
Младият творец е основател и водач на Самодейна Сурвишкарска група към Фондацията "Йорданови АРТ и Приятели“, която основава, за да обедини млади хора, които обичат българската традиция и обичаи. Групата пък наскоро се завърна от 12-ия Световен културен танцов фестивал в Южна Корея, където спечели наградата „Дрийм Прайз“. Там 30 млади българи представиха танц, съставен от игра на традиционни български кукери, преплетен с красотата на българските народни танци. Те бяха част и от национално турне в няколко града, сред които Чонджу, Пусан и столицата на Южна Корея - Сеул.
„Наистина тази година за мен и за цялото творчество на Фондацията, беше доста динамична и вълнуваща. Случайно получих имейл, който беше доста изненадващ за мен, да взема участие на тазгодишното биенале за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо Фабер“ във Венеция, организирано от базираната в Женева Фондация „Микеланджело“. Само по себе си, когато видях, че Фондация „Микеланджело“ иска да присъствам на тяхното събитие, беше „уау“ за мен“, сподели в ефира на Радио Благоевград Людмил Йорданов, като допълва, че поканата за участие била благодарение на Росина Пенчева, която е посланик на „Хомо Фабер“ за България.
„Тя е присъствала на втората ми галерийна изложба в София, видяла е творчеството ми, много е харесала това, с което се занимавам, и всъщност ме е предложила на Фондация „Микеланджело“, а хората от цяла България избраха мен. Искам да благодаря на Росина, че ми даде шанс творчеството ми да излезе от нашата мила родина и да достигне до повече хора“, разказва Йорданов.
В Южна Корея пък българската група застава рамо до рамо с 12 националности от цял свят, като успява силно да впечатли присъстващите с традиционния български танц и кукерските костюми.
„Това, което направи силно впечатление на всички, беше, че в Корея беше 30 градуса, влажно 100 %, беше убийствена жега и абсолютно всички други групи бяха оскъдно облечени, а пък нашата визия е от овча кожа, тежките звънци, страховитата маска на главата, просто наистина беше предизвикателство хем да представим обичая Сурва, хем и да запазим нашето здраве“, разказва пред Радио Благоевград Йорданов.
Целият разговор с Людмил Йорданов чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова.На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...
Нова услуга за плащане на местните данъци и такси заработи в Петрич. С него се осигурява бърз и лесен достъп до информация и възможност за плащания от всяко място, по всяко време. „Това е нова разработка на софтуер за местни данъци и такси, който е държавен софтуер. Той е безплатен за общините. Този терминал дава възможност на гражданите,..