Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмил Йорданов за българската традиция, която покори световните сцени

Снимка: Фейсбук Йорданови Арт и приятели

Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени като деликатес в Страната на изгряващото слънце, а списание „Vogue“ нареди столицата ни сред културните столици на Европа, най-мащабният форум за творчество и занаяти отново прояви интерес към българската идентичност.

Авторски ръчно направени изделия, вплели в себе си националните ни традиции с елементи от бита и хилядолетната ни история, напуснаха пределите на България, за да се превърнат в експонати на биеналето "Хомо Фабер", което се проведе през месец септември. Негов организатор е швейцарската фондация "Микеланджело", а дом на изложението е красивият остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция. Около 70 държави представиха произведения на майсторското и ювелирното изкуство в 10 изложбени зали.

Един от тримата българи, които тази година бяха част от биеналето, е Людмил Йорданов. Той е от София, но има тясна връзка с Перник, където работи като преподавател по изкуство в ОУ „Алеко Константинов“. Определя себе си като творец, артист, учител и мечтател. Йорданов е трето поколение майстор на сурвакарски маски, като любовта към занаята му е предадена от неговия дядо.

Младият творец е основател и водач на Самодейна Сурвишкарска група към Фондацията "Йорданови АРТ и Приятели“, която основава, за да обедини млади хора, които обичат българската традиция и обичаи. Групата пък наскоро се завърна от 12-ия Световен културен танцов фестивал в Южна Корея, където спечели наградата „Дрийм Прайз“. Там 30 млади българи представиха танц, съставен от игра на традиционни български кукери, преплетен с красотата на българските народни танци. Те бяха част и от национално турне в няколко града, сред които Чонджу, Пусан и столицата на Южна Корея - Сеул.

„Наистина тази година за мен и за цялото творчество на Фондацията, беше доста динамична и вълнуваща. Случайно получих имейл, който беше доста изненадващ за мен, да взема участие на тазгодишното биенале за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо Фабер“ във Венеция, организирано от базираната в Женева Фондация „Микеланджело“. Само по себе си, когато видях, че Фондация „Микеланджело“ иска да присъствам на тяхното събитие, беше „уау“ за мен“, сподели в ефира на Радио Благоевград Людмил Йорданов, като допълва, че поканата за участие била благодарение на Росина Пенчева, която е посланик на „Хомо Фабер“ за България.

„Тя е присъствала на втората ми галерийна изложба в София, видяла е творчеството ми, много е харесала това, с което се занимавам, и всъщност ме е предложила на Фондация „Микеланджело“, а хората от цяла България избраха мен. Искам да благодаря на Росина, че ми даде шанс творчеството ми да излезе от нашата мила родина и да достигне до повече хора“, разказва Йорданов.

В Южна Корея пък българската група застава рамо до рамо с 12 националности от цял свят, като успява силно да впечатли присъстващите с традиционния български танц и кукерските костюми.

„Това, което направи силно впечатление на всички, беше, че в Корея беше 30 градуса, влажно 100 %, беше убийствена жега и абсолютно всички други групи бяха оскъдно облечени, а пък нашата визия е от овча кожа, тежките звънци, страховитата маска на главата, просто наистина беше предизвикателство хем да представим обичая Сурва, хем и да запазим нашето здраве“, разказва пред Радио Благоевград Йорданов.

Целият разговор с Людмил Йорданов чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31