Българският поет Владислав Христов отново доказа таланта си на световната сцена, като беше отличен на два от най-престижните хайку конкурси в света. На фестивала на японската вишна „The Vancouver Cherry Blossom Festival” във Ванкувър, Канада, Христов се нареди сред най-добрите автори, а участието му в Международния хайку конкурс „Oi Ocha Shinhaiku” в Токио донесе на поета специалната награда „Merit Award”.
Хайку е специфичен жанр на японската поезия, който улавя преходността на моментите и силата на природата чрез кратки, но въздействащи образи. Стихотворенията на Владислав Христов демонстрират дълбока връзка с тези идеи, представяйки изящни моменти от природата, които носят и философска дълбочина.
Отличеното хайку на Христов в конкурса в Токио е впечатляващ пример за неговата способност да комбинира природни образи с деликатно емоционално съдържание:
"първа хризантема
сянката ѝ докосва
оградата на съседа"
Още едно отличено хайку на Владислав Христов във Ванкувър също отразява магията на преходността:
"ела такъв какъвто си…
вишневи цветчета
във вятъра"
Владислав Христов продължава да утвърждава хайку като важен жанр в българската поезия и да представя страната ни на международно ниво.
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..