Мащабна акция по събиране на хартия за рециклиране организираха днес ученици и учители от ПГИ „Иван Илиев“ в Благоевград. В инициативата се включиха и родители. Целта е младите хора да живеят отговорно, да рециклират, да съхраняват природата и да опазват околната среда. С това екосъбитие започват проявите, свързани с отбелязването на 75 години ПГИ „Иван Илиев“.
„Идеята е възпитателна, учениците да осъзнаят, че всяка една малка стъпка от нашето ежедневие може да промени това глобално затопляне, на което в момента всички сме свидетели. Ако досега само коментирахме и не го усещахме, напоследък всички сме реални свидетели, че в действителност е така“, сподели Галина Юнакова, учител по биология и здравно образование в ПГИ „Иван Илиев“ Благоевград. Тя, заедно с колегата Душка Станковска, са инициаторите на акцията по събиране на хартия за рециклиране. „Тъй като се стремим да променим мисленето на хората, всичко започва от децата по отношение опазването на чистотата на околната среда. Климатичните промени са сериозно осезаеми. Заплашени сме от редица природни бедствия, което означава, че ние в училище наистина трябва да направим всичко по силите си да променим мисленето на децата и оттам това да влезе като идея в семействата. Родители и все повече хора да се информират, че трябва да започнем сега и веднага“, допълни Душка Станковска, учител по химия в ПГИ „Иван Илиев“. Тя допълни, че в гимназията е създаден клуб „Екология и повторна употреба на материали“. Учениците са поставили специални контейнери за разделно събиране освен на хартия, на пластмаса, батерии и капачки. Те осъзнават своята отговорност за опазването на средата, която обитават. Пред репортер на Радио Благоевград коментираха, че с рециклирането на хартия се спасяват дървета и се намалява замърсяването на въздуха и водата, икономисват се ресурси и намаляват отпадъците. Георги Личев от 11“б“ клас сподели, че целият клас се е организирал и се е включил в инициативата, донасяйки възможно най-много хартия за рециклиране – предимно тетрадки, стари учебници, брошури и картони. Той припомни и статистически данни, например 1 тон рециклирана хартия спестява около 13 дървета, над 31 000 л. вода, 4 кубически метра от обема на сметището, както и около 4 100 киловатчаса електроенергия.
Екоинициативата „Да спасим една гора лист по лист“ ще продължи през цялата учебна година.
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":