Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството.
Мариела е израснала без майка и намира нейната фигура в лицето на Михаела. Тя пък от своя страна преоткрива страстта си към рисуването, благодарение на снаха си, която е завършила графичен дизайн и рисува през целия си живот. Така двете решават да представят своя обща изложба.
Първите си картини представят през месец януари в родния си град Перник, където се радват на голям интерес. След това Михаела Методиева се престрашава да издаде и първата си стихосбирка „Шепа размисъл“.
На 23 октомври в Регионалния исторически музей в Перник бе открита и втората им съвместна изложба, където Михаела и Мариела представиха 66 авторски картини, под заглавието „Картини от сърце“.
„Избрахме това заглавие, защото всяко нещо е правено от сърце и душа и искаме така да си остане и до края“, споделя Мариела Петрова пред Радио Благоевград.
Двете перничанки споделят, че са си взаимен коректив и докато Михаела се допитва за стиховете си до своята снаха, тя пък й помага да разчупи погледа си върху рисуването.
Снаха и свекърва прекарват времето си заедно рисувайки или споделяйки грижата към бебето вкъщи, което в момента вдъхновява цялото им творчество.
„В момента всички се радваме на бебче и с всяка картина изливаме положителна енергия, която се надяваме да се усеща от хората“, казва Мариела.
Чуйте целия разговор с Михаела и Мариела в прикачения звуков файл.
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..
Министерският съвет взе решение да прехвърли на Община Земен имот в местността „Орлово гнездо“, бившия детски лагер. Имотът се намира в близост до Земенския манастир. Пустее повече от 20 години, но в срок от пет години ще може да бъде използван за изграждането на паркови зони, зони за отдих и спорт, за детски площадки и организиране на културни..