Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

XI ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград с мобилности по програма „Еразъм+“

Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две европейски страни – Испания и Португалия.

Учителката Блажка Дукова, координатор по проекта, участва в мобилност в гр. Сантерем, Португалия. На среща със свои колеги от училища в Благоевград тя сподели опита си и препоръча всички да използват създадения наръчник по гражданско образование. „Наръчникът е по проект „Моята Европа, твоята Европа, твоят глас“. Наръчникът по гражданско образование може да се прилага в час на класа, както и в часовете по гражданско образование за учениците от прогимназиален етап V-VII клас. Дори колеги, които не са специалисти, могат да заместват титулярите в тези часове, да направят енергизиращо упражнение, да изведат децата на двора и да разиграят целия урок от ресурсите“, пояснява Дукова. Тя допълва, че учениците в Португалия са спокойни, атмосферата в училище е спокойна. Няма го забързаното ежедневие, както е при нас. Децата играят сами на двора, без учители, които да ги пазят. „В училището, което посетихме, няма отопление. Климатът е малко по-топъл, но сезоните са като в България.  Децата се обличат, когато е студено и се събличат, когато е топло. Отопление в училище няма.“, споделя още Дукова.


Мая Мирчева  е ръководител направление „Информационни и комуникационни технологии“ в 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград. Заедно със свои колеги посети училища в Испания, а темата, по която работиха е свързана с приобщаване и активно гражданство в класната стая в началното училище. „В тези часове учениците от начален етап могат да бъдат запознати с правата на детето, с теми, свързани със защита от дискриминация, закрила на животните, правата на бежанците и по-специално на децата бежанци. Това са теми, които по-скоро възпитават учениците за гражданска позиция, за това как трябва да се държат в обществото и какви права и задължения имат“, каза Мирчева. „В Испания учениците тръгват на училище от тригодишна възраст. Нямат междучасия между отделните предмети. Влизат сутрин в 8:00 ч., по различните предмети преподават различни учители. В 12:00 ч. имат обяд. Класните стаи имат стъклени стени. Всеки, който върви по коридора, може да види какво се случва в класната стая. Средата в техните училища е мултикултурна с деца от различни етноси. Децата са послушни, учат“, споделя още Мирчева и допълва, че също като колегите, посетили Португалия, разполагат с наръчник, който сега използват активно в училище за преподаване на гражданско образование в начален етап.


За учителите от 11-то ОУ  „Христо Ботев“ - Благоевград двете мобилности са първи. „Тепърва предстоят още, защото ще кандидатстваме и участваме в други проекти по програма „Еразъм+“,  убедена е Радка Ризова, директор на училището. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малчугани от Благоевград се запознават със „Значимостта на медоносната пчела“

С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..

публикувано на 31.10.24 в 14:46

"Картини от сърце" разкриват общата любов към изкуството на свекърва и снаха от Перник

Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..

публикувано на 30.10.24 в 14:07

Десислава Николова: Нарушенията на закона не бяха малко

За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..

публикувано на 29.10.24 в 10:11
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52

Ива Борисова: Работим в полза на гражданите на Земен

Министерският съвет взе решение да прехвърли на Община Земен имот в местността „Орлово гнездо“, бившия детски лагер.  Имотът се намира в близост до Земенския манастир. Пустее повече от 20 години, но в срок от пет години ще може да бъде използван за изграждането на паркови зони, зони за отдих и спорт, за детски площадки и организиране на културни..

публикувано на 25.10.24 в 12:35