Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две европейски страни – Испания и Португалия.
Учителката Блажка Дукова, координатор по проекта, участва в мобилност в гр. Сантерем, Португалия. На среща със свои колеги от училища в Благоевград тя сподели опита си и препоръча всички да използват създадения наръчник по гражданско образование. „Наръчникът е по проект „Моята Европа, твоята Европа, твоят глас“. Наръчникът по гражданско образование може да се прилага в час на класа, както и в часовете по гражданско образование за учениците от прогимназиален етап V-VII клас. Дори колеги, които не са специалисти, могат да заместват титулярите в тези часове, да направят енергизиращо упражнение, да изведат децата на двора и да разиграят целия урок от ресурсите“, пояснява Дукова. Тя допълва, че учениците в Португалия са спокойни, атмосферата в училище е спокойна. Няма го забързаното ежедневие, както е при нас. Децата играят сами на двора, без учители, които да ги пазят. „В училището, което посетихме, няма отопление. Климатът е малко по-топъл, но сезоните са като в България. Децата се обличат, когато е студено и се събличат, когато е топло. Отопление в училище няма.“, споделя още Дукова.
Мая Мирчева е ръководител направление „Информационни и комуникационни технологии“ в 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград. Заедно със свои колеги посети училища в Испания, а темата, по която работиха е свързана с приобщаване и активно гражданство в класната стая в началното училище. „В тези часове учениците от начален етап могат да бъдат запознати с правата на детето, с теми, свързани със защита от дискриминация, закрила на животните, правата на бежанците и по-специално на децата бежанци. Това са теми, които по-скоро възпитават учениците за гражданска позиция, за това как трябва да се държат в обществото и какви права и задължения имат“, каза Мирчева. „В Испания учениците тръгват на училище от тригодишна възраст. Нямат междучасия между отделните предмети. Влизат сутрин в 8:00 ч., по различните предмети преподават различни учители. В 12:00 ч. имат обяд. Класните стаи имат стъклени стени. Всеки, който върви по коридора, може да види какво се случва в класната стая. Средата в техните училища е мултикултурна с деца от различни етноси. Децата са послушни, учат“, споделя още Мирчева и допълва, че също като колегите, посетили Португалия, разполагат с наръчник, който сега използват активно в училище за преподаване на гражданско образование в начален етап.
За учителите от 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград двете мобилности са първи. „Тепърва предстоят още, защото ще кандидатстваме и участваме в други проекти по програма „Еразъм+“, убедена е Радка Ризова, директор на училището.
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...