Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват. В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За Земята“  със заглавие „Паралелна реалност: управлението на пластмасовите отпадъци от опаковки в България отвъд официалната статистика“ (https://www.zazemiata.org/resources/epr-in-bg-report-2024/).

Една от слабостите на системата е качеството на наличната статистическа информация за отпадъците, коментира в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от „За Земята“. Тя напомни, че от 2021 година страните членки на ЕС плащат данък пластмаса за нерециклираните пластмасови опаковки. „Който като го разделим на жител не изглежда много – 6 лева годишно. Отделно от него като потребители плащаме всеки път, когато си купим нещо от магазина, което е в опаковка, независимо дали е стъклена, пластмасова, метална, хартиена – ние сме си платили в цената на този продукт, неизвестна за нас цена, която трябва  да отиде за рециклиране, да финансира цялата инфраструктура от цветни контейнери, тяхното обслужване, за да може в крайна сметка тези отпадъци да се върнат отново в икономиката като материали. Много е трудно да разберем колко е тази сума, защото е много непрозрачен начинът, по който се формират тези  продуктови  такси“, описа ситуацията екологът. Евгения Ташева посочи още, че няма информация за реалния дял на опаковките в общия поток отпадъци, макар че общините са длъжни на всеки пет години да правят подробен анализ на състава на битовите отпадъци. Към момента само 1/3 от тях имат такъв нов анализ, но методиката, по която се  прави не изисква да се изясни каква част са опаковки, за да бъде ясно разпределена и финансовата отговорност за тяхното управление. „Ние плащам екотаксата за всяка опакована стока като потребители, такса битови отпадъци като жители на дадено населено място и може би същата опаковка  е минала през същия процес на плащане  и щом тя е върната, а не рециклирана, тя неизменно попада и сред тези опаковки, които са в обхвата на европейския данък.“ Въпреки значителните, дори за Европа, обществени разходи за управление на отпадъците в България, едва 4.8% от материалите се връщат обратно в икономиката – над два пъти по-малко от средното за Европейския съюз и пет пъти по-малко от водещата страна -  Нидерландия.

Цялото интервю  можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21