Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград, дългогодишен преподавател към Института по публична администрация към МС. В последните години се е посветил на науката и общността, свързани с емоционалната интелигентност, създавайки и оглавявайки Регионален клуб за емоционална интелигентност в Благоевград, част от световното общество по емоционална интелигентност и Фондация за развитие на емоционална интелигентност, която бе създадена преди 5 години в София.
Поводът за срещата ни в ефира на Радио Благоевград е отличието на проф. Василев в категория „Посланик“ в националния конкурс „Агент на промяната“. Конкурс, показващ добрия пример в страната ни и добрите лидери на промяната. Отличени в него са били личности като Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“, който тази година бе сред журито, Никола Рахнев от „Гората бг“ и много други будни, дейни българи, двигател на добрата промяна в България.
Проф. Василев разбира случайно за своята номинация, която го изненадва приятно.
„От дълги години не съм изненадван по такъв начин. Изненада в буквалния смисъл на думата – беше обаждането и официалната информация, че съм част от събитието през тази година. Събитието наистина е с много силен емоционален заряд. Около 200 бяха хората и организациите, които са били номинирани в различни категории. Фокусът въобще на идеята за „Агент на промяната“ е свързана с поставянето на акцент и светлина върху дейността на различни лидери, които вдъхновяват с дейността си и по един или друг начин остават своеобразен отпечатък в обществото. Аз наистина бях много трогнат и емоционално силно разтресен, даже бих казал, от това, че съм номиниран и съм един от избраните за наградата в категорията „Посланик“, което за мен освен чест, е и едно огромно задължение“, сподели в ефира на Радио Благоевград Валентин Василев.
За церемонията той коментира, че е била изключително добре организирана и му е дала възможност да се срещне с много вдъхновяващи личности от страната. За акцента, който поставя конкурса, върху добрите каузи и дела, които вдъхновяват обществото, проф. Василев даде пример със своето обръщение на събитието.
„В момента, в който ме поканиха да изляза на сцената, нямах предварително подготвено каквото и да било и всъщност това, което видях, защото залата беше буквално препълнена от хора, които наистина излъчваха страхотна енергия, аз ги попитах „Знаете ли какво е думата „мицел“? Мицелът е вид гъба, която расте под земята и е своеобразна комуникационна система между растителността над повърхността на земята и в момента, когато с някой растителен вид се случи нещо неблагоприятно, мицелът е комуникационната система, която подава информация на всички останали части от растителността и те се опитват по своя начин да помогнат на това пострадало растение. Аз споделих, че се усещам като в една кръвоносна система на доброто, която не се вижда на пръв поглед, но която всъщност помага на доброто над повърхността да се случва, да живее и да се развива“, разказа проф. Василев.
Целия му разговор с водещата Ваня Бахчиванова можете да чуете в прикачения звуков файл.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..