През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на говорене. Вече никой не слуша послания. Чуват се начинът, по който се говори. Той е ниско в езиковите регистри, варира от едно неособено приятно етикетиране на политическите опоненти до откровено арогантни, грозни изрази, които по никакъв начин не съответстват на положението на личностите, които заемат съответните ръководни постове. Това заяви в ефира на Радио Благоевград д-р Радостина Михайлова, преподавател в катедра „Връзка с обществеността“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“.
Защо политиците принизиха толкова много политическата комуникация?
Преди година или две щях да обясня тази тенденция с това, че политиците са неособено подготвени, възпитани хора, които са случайно попаднали във властта. Сега обаче имам едно по-различно обяснение. Мисля, че този брутален, грозен, уличен изказ е изключително добре премерен и преднамерено се търси и се излива в общественото пространство. Защото единственият начин политиците да се продават вече е през скандала. Те не са чути откъм послания, а откъм изказ.
Защо преднамерено се търси скандалът?
Защото това е опит за бягство от отговор на важни въпроси. Когато хората слушат тези езикови вакханалии, единственото, което правят, е да се отдръпнат, да се отвратят и да се дистанцират от цялата политическа клика. Това е удобно за тази клика, защото публиката вече спира да задава въпроси и да очаква отговори. Това означава удобна среда за политиците.
Защо езикът на политиците разединява нацията, защо вече не можем да чуем вдъхновяващи речи като легендарната реч на Мартин Лутър Кинг, защо се променя реториката в целия свят – отговорите може да откриете в цялото интервю на Мария Благоева с д-р Радостина Михайлова в прикачения файл.
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..