„Първата ми и най-важна задача, когато встъпих в длъжността и. д. председател на СЕМ беше да направя множество срещи с регионални журналисти. Бях в Габрово, Стара Загора, видях се с колеги от цялата страна“, сподели в интервю за Радио Благоевград д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии. Тя подчерта, че „регионалната журналистика е гръбнакът на журналистиката в България. Тя е изключително ценна. Работите в трудни, предизвикателни условия“.
Д-р Симона Велева защити разбирането, че държавните институции трябва да подпомагат и подкрепят регионалните медии по всякакъв начин, както „чрез гаранциите за вашата независимост, така и чрез различни механизми, свързани с Вашата устойчивост. Говоря, разбира се за финансиране и за независимост на източниците на финансиране“.
Европейският акт за медийна свобода ще влезе в сила през 2025 година и неговата цел е да гарантира независимостта на журналистиката. „Аз наистина вярвам, че ще помогне. Нищо обаче не може да се случи, без да има ясна посока на държавата и устойчиво правителство, което да прокарва тези политики“, каза още д-р Велева и посочи, че СЕМ е част от работна група към Министерството на културата, която подготвя предложения за необходимите промени в българското законодателство, съобразени с единния европейски закон за медийната свобода.
Д-р Симона Велева честити 51-я рожден ден на Радио Благоевград и пожела „Продължавайте да бъдете все така отдадени на професията, която сте си избрали. Вие сте лидер за региона. Правите изключително качествена, професионална и интересна журналистика. Аз ви слушам всяка седмица, не само заради мониторинга в СЕМ, слушам ви с удоволствие и когато идвам тук при моите студенти. Мога само да кажа, че се възхищавам на вашия професионализъм. Бъдете здрави, все така високи и качествени професионалисти. Продължавайте още много, много години да правите това, което правите най-добре - да информирате обществеността за важните теми всеки ден, всяка минута и да създавате добро настроени с прекрасната музика, която пускате!“
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..