Първият месечен финалист на конкурса за късометражно кино „Екранът е ваш“ е анимационният филм „Любовта, без която не можем“. Режисьор на лентата е доц. Господин Неделчев, д-р по кинознание, изкуства и телевизия. Филмът е създаден през 2022 г., участвал и печелил награди в различни конкурси.
„Посланието на филма е да бъдем човеци, да запазим човешкото у себе си. Да бъдем хора, да се обичаме – това е посланието. Другото е фалш и лицемерие. Не случайно типажите във филма са такива празни, изпразнени от съдържание. Те имат съдържание само когато трябва да покажат някакво фалшиво съчувствие и съпричастност“, коментира доц. Неделчев.
Заглавието на филма е заимствано от песента на група „Тангра“ „Любовта, без която не можем“, която вече повече от 40 г. продължава да бъде любима на българската публика. Музиката е написана от Борис Карадимчев, текстът е на Александър Петров. В края на анимационния филм звучи аранжимент на песента „Любовта, чрез която не можем“.
„Любовта си има своите цветове, то и черно-бялото си има нюанси на сивото, по-тъмни, по-светли. Любовта си има своите цветности. Любовта, без която не можем е тази любов, която ще спаси света. Това е най-нормалната човешка любов, не консуматорската, не суетната, не лицемерната. Филмът е за истинската любов към всяко едно живо същество, независимо какво е то. Дори и растение да е!“ коментира доц. Неделчев.
Вече сме ви разказвали за конкурса за късометражно кино „Екранът е ваш“. Всеки месец за участие в него се допускат 11 филма с продължителност до 11 минути. Публиката е тази, която излъчва по един финалист всяко месечно издание, а в края на следващата календарна година наградените месечни финалисти ще се състезават за голямата годишна награда на фестивала. Първият месечен финалист е анимационният филм „Любовта, без която не можем“. Можете да го гледате в YouTube в канала DODOFILM.
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..