В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си през новата година?
Попитахме психотерапевта Любомира Димитрова, която най-напред ни честити коледните празници с пожеланието, „всеки да намери своето коледно чудо и всеки ден в нас да се ражда по едно мъничко добро“.
Доброто трябва да го има не само по Коледа, а всеки ден в живота ни, защото то е един стимулатор на хубавото, което искаме да ни се случва през новата година. Как обаче да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а като че ли в днешно време не го правим?
„Безспорно, декември е един отрязък от годината, в който всеки си прави равносметка за изминалите 11 месеца. Наистина не са малко хората, които наистина с горчивина изпращат отминаващата година осъзнавайки всъщност, какво не са успели да осъществят, поради различни причини. Това обаче, да сме самокритични, е полезно, но до известна степен. Разковничето е в дозата. Самокритичността може да е здравословна, ако ни мотивира. С какво можем да надградим своите знания и умения, за да бъдем този, който искаме да бъдем. А, от онази, себеизяждащата самокритичност, нямаме нужда, ако доброволно не искаме да влезем в омагьосания кръг на самосъжалението“, сподели за слушателите на Радио Благоевград Любомира Димитрова.
Според нея, всеки от нас трябва да се научи да благодари за това, че сега сме тук и сега. Научим ли се да го правим, ние ще получим това, което ни липсва. Оценяването на малките неща, които приемаме за даденост, ще промени нашия мироглед и ще ни даде нови хоризонти за духовно израстване.
„Късмет ще провокираме именно с благодарност и така ще стигнем до състояние на хармония, така ще провокираме хубавото в живота си. Бих посъветвала да боравим с позитивни потвърждения. Винаги едно „аз мога“ е по-мощно като вибрация, отколкото „аз не мога“. И така със сигурност ще се доближим до това, което искаме да ни се случи през следващата година“, допълни психотерапевтът.
Точно по това време на годината, много хора изпадат в емоционална и психическа нестабилност, някой дори и в депресия. Цялата еуфория около празничните дни може да бъде източник на тревожност.
Не са рядко случаите, в така наречения „банкетен сезон“, когато приемаме всякакви покани за празненства, в които, може би не се чувстваме добре или просто не ни се ходи. В такива случаи трябва да се научим да казваме „не“.
„Защото, когато ние сме в хармония със себе си, когато гледаме с положителна настройка към живота, тогава и ние самите ще се превърнем в една добра компания“- категорична е Любомира Димитрова.
Тя е убедена, че в динамичното време, в което живеем, имаме нужда от повече позитивни послания, защото те могат да ни крепят и в най-трудните моменти.
„За да бъдем успешни през новата година, трябва да си поставяме реалистични цели, защото целеполагането, всъщност е ключово. Възможно е, голямата цел да не е постигната но, ако разделим голямата цел на малки стъпки, можем да си дадем сметка, че повечето от тези малки стъпки ние сме ги направили, а не сме си дали сметка за това и потъваме в негативните мисли. Това ще ни даде една реалистична равносметка за краткосрочните и дългосрочните цели. Трябва да пазим фокуса си и да не забравяме, че след всяко падение, идва и възход“, допълни Любомира Димитрова.
Тя пожела на всички ни да бъдем здрави, да бъдем по-добри, да не съдим сурово както себе си, така и другите. Да си спомним смисъла на Рождество и на Новата година.
„Така както украсяваме домовете си в тези светли дни, да украсим душите си през новата година с прошка, смирение и благодарност, защото е мощна силата на думата „благодаря“. Така, ще си дадем сметка и за неприятните неща, които ни се случват, защото, не винаги лошото е за лошо и доброто е за добро. Радвайте се на малките неща в живота и нека здравето е както физическо, така и психическо, защото само, когато те са в една симбиоза, можем да вървим по пътя на сбъдване на мечтите. Мирна и богата да е Новата година“, пожела на всички ни психотерапевтът Любомира Димитрова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..