Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на Добърско. А, това е едно наистина уникално населено място, известно със своите „добърски баби“, обявени за живи съкровища на Юнеско, които все още съхраняват древния обичай „Водици“, това е селото с уникалния храм „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“- национален паметник на културата. 

„Аз се радвам, че и днес с доста подмладено население запазваме обичая, хвърляме кръста, бабите предават на по-младите невести този ритуал по ходене и пеене на тези специфични „водични песни“, характерни само за нашето село. Това може само да ме радва мен, като кмет и всички, които ще дойдат да чуят нещо уникално, което не могат да чуят никъде другаде“, коментира в ефира на Радио Благоевград кметът на село Добърско Янис Будин. 

И тази година, рано сутринта на Богоявление, празникът е започнал с празнична литургия в черквата „Сретение Господне“, единият от двата храма в селото,  а другият е, уникалният със своите стенописи, храм „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“. В 11 ч. е бил хвърлен и Светият кръст от моста на р. Клинец. След това празникът е продължил с празнична програма на самодейците от местното читалище. Тогава се провежда и благотворителният базар „Вяра и традиция“, събраните средства от който миналата година са били използвани за направата на 10-метров метален осветен кръст над селото.

„Тази година сме си поставили още по-амбициозна цел, а именно, изграждането на параклис в местността Свети Илия, която е в началото на селото, която посреща както местните жители, така и гостите на населеното място. Много е приветливо, много е уютно. Тази година там се построиха 10 нови масивни маси, предстои построяването и на беседки, и така ще се оформи едно райско място в целия парк, каквото представлява Добърско, защото е разположено в полите на Рила“, допълни кметът на селото.

По думите му, всичко това прави населеното място все по-предпочитано от туристите. Само за миналата година, старата черква е била посетена от над 67 хиляди туристи. Много от тях сигурно са идвали и заради другите местни забележителности, една от които са и традиционните кулинарни специалитети.

„В Добърско разполагаме с къщи за гости, които мога да кажа ,че са много добри, имаме хотел и механа, така че всеки, който иска да посети Добърско и да се наслади на автентичната обстановка, може да остане тук и да пренощува. В самите къщи за гости стопаните предоставят своите кулинарни специалитети, така че се развива вече и кулинарният туризъм. Аз като кмет съм казал, че искам да запазя автентично Добърско, не искам да става това презастрояване, каквото е по другите ни курорти. Радваме се, че можем да запазим селото такова, каквото е било и каквото се надявам да остане и в бъдеще“, допълни още кметът Янис Будин.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Янис Будин:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31