Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В пъстрия спектакъл взеха участие групи от Република Северна Македония  и  Република Сърбия. Градусът на настроението се покачи още в началото на фестивала с изпълнението на група „Мулен руж“ от Струмица.


  „Групата от Разлог е много внушителна, всички участват с голямо желание. Този фестивал имаше едно голямо прекъсване по време на ковид. Сега това желание се връща с двойна сила с участието на чаушите, с момата, с ергените, с хорото. Обичаят, който се пресъздава на първи януари, днес вече се представя от седемте махали, най-доброто. „Старчевата“ – коренът и е тук, в Разлог. Затова е толкова масово, толкова желано и обичано събитие. Ритуалът е жив! Аз съм се обличал с мъжка носия, но не съм слагал звънци. Моята малка внучка не искаше носия, искаше звънци. Красияна е на три години. Сами можете да направите извода, това просто си живее в хората тук“, сподели кметът Красимир Герчев и допълни, че основната идея на фестивала е да бъде дадена възможност за свободна изява на духа на хората, за да могат да представят своите традиции от съответния регион.


Мария Джолева е от Разлог и е на 19 години. Облечена е в кози кожи, със звонци на кръста и много висока качулка. С колоритния си костюм и звука на чановете привлича вниманието на всеки.

 

Благой Велев не помни откога се преоблича за Старчевата, казва - от много малък. С гордост споделя, че неговата носия е носена от три поколения, и въпреки, че тук – там е надупчена от времето, се надява неговите наследници също да я носят.


 

Доказателство, че традициите се предават от поколение на поколение, от по-възрастните на по-младите, са дядо и внук, облечени в кожи и носещи едно и също име Димитър Попов.


Кукерската група „Старчевата“ от Разлог закри фестивала. Тя е сборна група, съставена от представители на седемте махали на града, а чаушите имат спечелени много грамоти и награди от участия в редица национални и международни фестивали.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51