На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски.
Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от звезди на българското кино, сред които: Александър Кънев, Павел Попандов, Кръстю Лафазанов, Ирена Милянкова, Николай Урумов, Мария Каварджикова, Христо Гърбов, Яни Малинов, Антон Трендафилов, Влади Карамфилов (Въргала), Ирен Кривошиева, Михаела Павлова, Даниел Хаджиев и други.
Дебютът на Егерман в игралното кино говори за силата на вярата и за това до какви чудеса може да ни доведе тя.
Филмът проследява историите на двама герои, Петър и Павел, които живеят в различни епохи – Петър през 80-те години и Павел в настоящето. Петър преживява трагедия, когато губи сестра си в инцидент и е изгонен от дома си. В същото време Павел се бори със страданието на своята сестра, която е болна от рак. Житейските им пътища се преплитат чрез Божия промисъл, а съдбите им си взаимодействат, за да намерят пътя към доброто.
"Не затваряй очи" представлява важна крачка напред в българското кино, особено в жанра на религиозното кино, който досега не е бил развит у нас. Сценаристът му Мартин Ралчевски вярва, че този проект може да вдъхне на хората вяра и да ги насочи към спасението на човешката душа, особено във време на политическа и икономическа нестабилност.
За посланията, които носи филмът и въпросите, които провокира у нас, в предаването „Ефир за приятели“ Ваня Бахчиванова разговаря с актьора Александър Кънев, който се превъплъщава в образа на отец Павел, един от главните персонажи в историята.
„Ролята получих по класическия начин – чрез кастинг. Бях поканен, имаше няколко проби, беше ми изпратена една молитва, която е във филма, която е според мен прекрасно изписана като текст. Тогава се случи така, че беше по време, в което репетирах нещо, което пак е свързано с темата за вярата. Бях доста възпален по тази тема и от тази гледна точка, предложението за ролята дойде в правилния момент“, разказва в ефира на Радио Благоевград Кънев.
Един от мотивите на Александър Кънев да приеме ролята на отец Павел е, че той самият е имал подобна лична история, когато се е опитвал да помогне на близък човек. В такава ситуация наистина вярва, че човек е способен на големи подвизи, а вярата е нещо, което много помага в тези моменти.
„Класически случай е да се обръщаме към Господ и въобще към вярата в трудни за нас моменти, но същевременно аз си мисля, че много често трябва да благодарим, независимо дали това е свързано с това, че сме усетили обичта от Господ, мисля, че и през останалото време ние трябва някак да бъдем в уединение с него“, споделя актьорът.
Най-големият страх, срещу който се изправя отец Павел, е загубата на вярата, а според Кънев самата вяра те учи да не губиш вяра.
„Ние сме същества, които непрекъснато търсим отговори, задаваме си въпроси, но мисля, че във вярата е истината и всеки човек трябва да допусне неговата среща с нея“, убеден е Кънев.
Една от основните идеи в образа на Павел, както и в самото християнство, е саможертвата. На нея обаче се гледа все по-негативно и неодобрително в днешните времена, когато някак Аз-ът и неговото спокойствие и цялост се поставят на преден план – тенденция, с която Александър Кънев е абсолютно несъгласен.
„Откровено не харесвам тази тенденция в нашето съвремие – човек да вярва само на себе си и на никого другиго. Адски много ни е важно ние да сме си добре, според мен този егоцентризъм е много нездравословен. Между другото аз имам такива наблюдения върху хората около себе си и връстниците ми, мисля, че човек колкото повече напредва в живота и колкото повече опит трупа, в един момент си казваш „Ми, това всичко не може да е просто така“ и мисля, че рано или късно това издиша – човек да е на първи план“, споделя Кънев.
Като свой мотив да приеме ролята на отец Павел в „Не затваряй очи“ Кънев сочи, че освен личната си история, той мисли, че ролята е смислена и има какво да каже с нея, а на въпроса кое е посланието, което иска да стигне до зрителя, отговори:
„Човек, когато вярва, когато не се предава, когато не позволява на съмненията да го отклоняват от това, в което вярва и се опитва да направи, може би се случват чудеса и наистина Господ е милостив“.
Цялото интервю на Ваня Бахчиванова с Александър Кънев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..