„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия.
Специално за рубриката „Потребителска кошница“, която се излъчва всяка сряда следобед по Радио Благоевград, той направи своеобразна репортерска проверка на цените на храните в момента в германската столица.
„Портокалите в момента, в разфасовка от 2 кг, са 2.99 евро. Картофите са 2.49 евро, олиото е 1.79 евроцента. Разнообразието от домати е голямо, има всякакви видове – испански, холандски, френски, разфасовката е 2.20 евро, не един килограм. Тази е цената за холандските домати, които са най-харесваните тук. На цвят са като нашите българските, но вкусът е много далеч от нашия. 10 бройки яйца са 3.29 евроцента. Има голям избор на различни видове хляб. Специално този, който е за тостер, струва 1.40 евроцента. Кравето масло от 250 гр. струва 2.50 евро, почти колкото е и в България. Но и данъците тук са доста високи. Всичко това, което ви съобщих, е без ДДС. За пазарът, който направих, платих общо 61 евро, като ДДС-то върху него е 4 евро“, коментира Сашо Симеонов.
Той съобщи още, че в големите хранителни вериги постоянно има промоции на различни хранителни продукти, от които се възползват най-вече пенсионерите.
„В био магазините се наблюдава една интересна пазарна практика, а именно, редовните клиенти имат право да ползват отстъпка за всеки един продукти от порядъка на 40-50 евроцента. За тази цел им се издават специални карти, с които те стават членове на Клуба на съответния магазин“, обясни нашият слушател, живеещ в момент в Берлин.
По думите му, минималната работна заплата в момента в Германия е около 2500-3000 евро, на фона на 1077 лева в България. Оказва се, че в Германия семейните хора плащат по-ниски данъци от несемейните. Освен това, любопитен факт е, че в тази държава вече е въведен така нареченият „ергенски данък“, който бе валиден в България до 1992 г.
„Интересно е и това, че повечето жители на Берлин пазаруват по интернет. Независимо каквото и да е, от хранителни магазини, от заведения, обаждат се и всичко им се донася вкъщи. Явно, финансово са добре, след като могат да си позволят и такса за куриерската услуга. Аз съм пенсионер и ми прави впечатление, че и тук пенсионерите живеят с някакво ограничение. Въпреки това, в Германия се живее по-добре и много по-спокойно. Болшинството хора се придвижват с градския транспорт, но има и много с велосипеди. Велосипедистите тук са с предимство пред всички. Тук се спазват правилата за движение, има ред и закони“, допълни още Сашо Симеонов.
Той призна, че се чувства добре и в двете държави, но в Германия му липсва слънцето. Липсва му и снегът през зимата. Липсват му и българските зимни курорти, защото е скиор.
„Липсва ми вкусът на българския домат, липсва ми и слънцето. Чакам с нетърпение щъркелите да тръгнат към България и ние също да тръгнем оттук към родината“, сподели още нашият слушател Сашо Симеонов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Сашо Симеонов:
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..