Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариана Христова: С търговското споразумение между ЕС и САЩ в България ще навлязат ГМО-храни

Според Велизар Енчев всички депутати в българския парламент осъзнават вредите от него

Подготвяното търговско споразумение между Европейския съюз и Съединените щати предизвиква редица притеснения, заявиха експерти на дискусия в София. Най-големи са опасенията, че в Евросъюза ще навлязат американски генномодифицирани храни, а също и че големите корпорации ще могат да заобикалят националните съдебни власти при арбитражни дела.

Разтревожени сме за качеството на щатския внос, а не от европейския износ. Това каза Мариана Христова от Гражданската инициатива против фракинга и  допълни:

САЩ изкупува почти цялото ни зърно като те правят шест проверки ние да не им продаваме ГМО. Има технологии там, за които ние не подозираме и нямаме регулация. Подписвайки Трансатлантическото споразумение за свободна търговия между ЕС и  САЩ, ние ги приемаме със затворени очи. Когато става въпрос за заболявания, които се причиняват от нещо – лекарства, храни в срок от 2 години, вие не можете да го докажете или това е много трудно. След това отивате в частния арбитраж, за да доказвате, че тя ви вреди, а тя ви осъжда, защото е направила инвестициите вие да ѝ плащате за срока на договора, все едно тя работи на ваша територия.

Петър Копралев от Българската търговска камара в Сан Франциско смята, че по-важното е как ЕС ще защити производителите, които искат да внасят или изнасят:

Големите ГМО-компании и фармацевтични компании имат ресурса да наложат своите правила, така че, ако те не бъдат спазвани, компанията може да съди държавата.

Ваня Григорова, която е председател на сдружение "Солидарна България“, коментира:

Износът ни за САЩ представлява едва 1,4% от целия ни износ. По голям е износът ни през последните 12-13 години към Азия и Африка, отколкото към Америка.

ЕС е силен, защото има един общ пазар. Съюзът между ЕС и САЩ е нищо повече от един още по-голям общ пазар. На фона на силите от Изток това е не възможност, а напълно задължително, заяви бизнесменът Юлиян Демирев.

Борислав Сандов от партия "Зелените“ попита какво ще се случи с европейския внос и с европейските фермери тогава.

Десислава Николова от Института за пазарна икономика изтъкна, че със сигурност икономиката на България ще спечели от търговското споразумение със САЩ:

Няма как от свободна търговия да загуби страната, тоест БВП да не нарасне. С колко точно ще нарасне зависи от още хиляди други условности.

Предприемачът Кирил Петков заяви: Единственият ни шанс от тук нататък, ако искаме да си запазим стандарта на живота, е износът.


Миналата седмица независимият депутат Велизар Енчев поиска от Народното събрание да постъпи така, както направи унгарският парламент, а именно да разгледа Трансатлантическото търговско споразумение:


Две неща бяха отхвърлени миналата седмица. На първо място искането на Кристиан Вигенин от БСП да се включи темата за споразумението в Годишната програма на НС по въпросите на ЕС. Второто, което беше заобиколено, е губещото се в парламента писмо, изпратено на 10-и март от унгарския парламент, в което се призовават членките на ЕС да вземат отношение както към ползите, така и към вредите, за които има все повече доказателства.

По-скандалното в случая, според Енчев, е изказването на Джема Грозданова, председател на Комисията по външна политика в НС:

Тя каза, че, когато споразумението бъде подписано, то ще бъде подложено на ратификация в националните парламенти и тогава ще могат да се обсъждат всички неизяснени проблеми по това споразумение. Логичният въпрос е какъв е смисълът да се чака подписването, ратификация и чак тогава да се обсъждат параметрите на споразумението. Това е все едно да си купувате къща или кола, без да знаете параметрите на покупката и цената.

Депутатите от ГЕРБ, Патриотичния фронт, АБВ и Реформаторския блок отхвърлиха това предложение да влезе в дневния ред на парламента, заяви още той.

Според него обаче всички депутати в българския парламент осъзнават вредите от Трансатлантическото споразумение:

Те се страхуват или се съобразяват с генералната директива, спусната от правителството и от г-н Бойко Борисов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44