Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Норман Дейвис: В паметта наследството на Втората световна война е пълно с митове

Историци дискутираха наследството от Втората световна война по време на Международната конференция за Втората световна война, която се проведе на 6-и и 7-и май в Гданск, Полша.


Норман Дейвис, забележителен учен, смятан за един от най-големите специалисти по история на Европа. За него същността е човешката гледна точка. Втората световна война може да бъде разказана като човешка история, но основното е да се научим как да се справяме със собствените си заблуди за миналото:

Историята е прекалено сложна, миналото е твърде голямо. Има прекалено много нюанси и различни усложнения. Като че ли ние никога няма да можем да обхванем всичко, така че да съставим една пълна причинно-следствена картина на паметта. Тук идва мястото на митологията. Тя е създадена, защото хората предпочитат простото обяснение на това, което се е случило, вместо да се гмурнат в хаоса, който представлява миналото само по себе си. В паметта наследството на Втората световна война е пълно с митове... Огромен проблем при разбирането на миналото е, че повечето хора гледат към него, уповавайки се на собствения си опит, така че те не мислят внимателно какво всъщност се е случило преди 70-80 години. Например, почти всички държави, които участват във Втората световна война, вече не съществуват в тогавашната си форма. СССР е една от тях. Германците пък мислят, че един от победителите във войната е Обединеното Кралство. Те обаче забравят, че във войната участва Британската империя - най-голямата държава в света по това време.

Тимъти Снайдер, американец, професор от Университета в Иейл, специалист по история на Централна и Източна Европа обяснява своята гледна точка за Втората световна война. Според него тя не може да бъде разказана веднъж за винаги. Става въпрос за динамичния стереотип на паметта и за важността на общуването в обществото, важността на личната история, като част от историята на социума:

Когато говорим за наследството на Втората световна война, не можем да говорим за наследство, което е едно, застинало завинаги. За да определим наследството са необходими усилията на различни групи от хора, необходим е пълен достъп до архивите и познанията за това, което реално се е случило.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44