Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличение на бюджетите на обществените медии поискаха участници в кръгла маса по темата за публичното финансиране

Снимка: www.unwe.bg

Увеличение на бюджетите на обществените медии поискаха участници в кръгла маса по темата за публичното финансиране, организирана от УНСС. Диана Андреева от катедра "Медии и обществени комуникации" в икономическия университет се обяви за силни обществени медии и за промяна на подхода към финансирането на културната общност.

Когато споменаваме група "Култура" бих искала да уточня, че става въпрос за бюджетите на БНР, БНТ, БТА, Министерство на културата и общинските бюджети за делегираните дейности, местни и държавни. Бюджетите на БНР и БНТ са най ниските в европейски контекст и това е дългогодишна традиция, но от друга страна би следвало да отбележим, че българските творци би следвало да получават в много по-голяма степен авторски възнаграждения. Колкото повече средства получават обществените медии, толкова повече ще получават и българските творци.


Според доц. Биляна Томова, преподавател в катедра "Медии и обществени комуникации" медийният пазар у нас не се различава много от световния. Там има 3-4 основни вериги, които са монополисти и които диктуват правилата на пазара.

В дебата се включи и генералният директор на БНР Александър Велев, който отправи призив към политиците да има регулация и ясни правила как се заплащат авторските и сродните права:

Много е важно да се види на каква база се плащат тези авторски права – каква е основата. Основата са разходите за програмата, търговските приходи и как точно се изчислява. Върху търговските приходи нямаме спор. Но върху цялостната субсидия, която е и за заплатите на работещите в Радиото. Една голяма част от тях не работят в програмите въобще. Издръжката на музикалните състави, те са шест на брой, охраната, "Златният фонд" и ред други неща. Всичко това няма нищо общо с програмата и музиката, която звучи в ефир.

Според генералния директор на БНР Александър Велев, начина на финансиране на обществените медии е основен проблем:

В последните пет години действително радиото и телевизията не получават по-голяма субсидия. За сметка на това в радиото нараства броят на програмите, общественият ангажимент не спада, функциите, които трябва да се изълняват, не намаляват, а напротив. Но средствата намаляват. Ние, в националното радио, проявяваме пълно разбиране за това, че творците не са добри заплатени, че трябва да получават повече средства и ние като обществена медия заплащаме най-големият дял за права както към "Профон", така и към "Музикаутор". 40 процента от бюджета в сектора "Радио" на "Музикаутор" се формира именно от вноските на БНР.

След приключването на спора с "Музикаутор" националното радио ще излъчва повече български изпълнители в ефира си.

Подробности чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44