Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София с амбициозна програма за възстановяване на старите минерални бани и находища

Кога ще се възстановят всички извори за минерални бани в София и близо ли е столицата до превръщането си и в спа дестинация с новата програма на Общината да възстанови балнеоложките центрове, има ли нов живот за старите къпални с топла минерална вода, които днес тънат в разруха?

Освен превръщането на северното крило на Централната баня в спа център от Общината предвиждат да се използва минералната вода в кварталите "Лозенец", "Панчарево", "Надежда", "Свобода", "Овча купел", Горна Баня.

Много от сградите на старите бани са в занемарен вид и ремонтът им ще бъде сложен, те са и паметници на архитектурата, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Ваня Николова, експерт по минерални води към направление "Архитектура и градоустроство" в Столичната община:

Сега започва проектирането за възстановяването на дейността на тези бани.

Тези сгради ще бъдат възстановени не като бани, а като по-модерни балнеоложки центрове. Ще се ползват за здраве. В началото на 20-и век те са изградени с усилията на софиянци и на Общината с възрожденски ентусиазъм. Законът за минералните води на България е един от първите приети закони.

фотография автор Здравко Йончев

В София и около София има 23 находища на минерални води, допълни Николова:

Около София в подножието на Стара планина, в подножието на Витошката яка, в западната част към Банкя и на изток към Казичене територията е осеяна с минерални води. 

Ваня Николова даде пример с находищата в кварталите "Свобода" и "Надежда", чиято минерална вода е с много добри качества. Там в миналото са били изградени сондажни съоръжения, които обаче вече 40 години не се използват. В "Свобода" се работи по идея за използването на минералната вода за отопление и за изграждане на минерален басейн в Спортното училище, което се намира непосредствено до находището. Сондажите, захранващи водоналивния кът в "Лозенец", са в много добро състояние и той може да се възстанови, коментира още експертът.

В основата на всичко това стои не просто една сграда – тухли и пясък, а как това ще повлияе на човека, каза за "Хоризонт" фотографът Здравко Йончев, който в свой проект документира състоянието на старите бани в София.

автор Здравко Йончев www.zdravkoyonchev.com

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44