Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Поморие може да се види изложбата „Девет товара коприна и още толкова – везани”

Снимка: Община Поморие

Тази година в Нощта на музеите Исторически музей – Поморие представи за първи път пред своята публика гостуващата изложба „Девет товара коприна и още толкова – везани”. Изложбата е подготвена от екипа на Регионален исторически музей – Хасково, като основната идея е посетителят да стане свидетел на една непреходна красота, да се потопи в атмосферата и да почувства лекотата, която коприната притежава и предава от поколение на поколение. Експонатите, включени в изложбата, са от  XIX и XX век. Повечето от тях са с естествения цвят на коприната.

Най-ценните качества на коприната са нейната здравина и трайност. Тя излъчва благородство. Затова в чеиза на всяка девойка най-представителни и скъпи са били свилените облекла и покривки, бродирани с коприна. Приготвяни са с много умение и търпение, за да им служат през целия живот в делник и празник, за дарове и спомен.

Първите сведения за отглеждане на черница за изхранване на буби по българските земи са от XII век. Бубарството у нас е допълнителен отрасъл. До края на XVIII век като бубарски центрове се оформят районите около Одринско, Хасковско, Преспанско, Битолско, а по-късно и някои райони в Северна България.

Най-голям възход бубарството има през 70- те години на XX век, когато България е на трето място в света по производство на пашкули след Япония и Корея.

Гледането на буби е занятие, упражнявано от почти всички социални и етнически групи в Хасковска област до 80-те години на XX век. Свилените платна от варена коприна, получена при домашни условия, са тъкани на хоризонтален стан, а малко по-късно фините нишки, добити в първите фабрики за производство на коприна в Хасково и Свиленград, се тъкат на железни станове.

 Изложбата „Девет товара коприна и още толкова – везани” е представена за първи път пред  хасковска публика в далечната 2005 година. От тогава тя е показвана в Перник, Габрово,  ИЕФЕМ – София, Пловдив, Стара Загора, Свиленград, Димитровград, Пазарджик, Велико Търново, Полски Тръмбеш. Сега тя може да бъде видяна  от жителите и  гостите на Поморие до края на месец септември. Работното време на Историческия музей ще бъде следното:

до 14.06.2019 г. 

от понеделник до петък –  8.30 -17.00 ч.

събота и неделя – почивни дни

от 15.06.2019 г. до 30.09.2019 г.

от понеделник до неделя – 9.00 – 19.00 ч.

без почивен ден




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Еврохор" с концерт на "Солинария" в Созопол

Най-добрите хористи от Европа излизат на сцената на „Солинария“ в Созопол. Концертът на „Еврохор“ е тази събота на 13 юли от 21.00 ч. Еврохорът предлага възможност на млади певци в рамките на две седмици да репетират предизвикателна програма с двама известни диригенти, да подобрят вокалните си умения и да представят резултатите от работата си на..

публикувано на 12.07.24 в 10:57

Фестивалът "Арт поток" започва в Лозенец и Царево

За девета поредна година жителите и гостите на Лозенец и Царево ще станат свидетели на различни изложби, спектакли и премиери. Те ще бъдат част от превърналия се в традиция фестивал "Арт Поток", който ще се проведе от 12 до 22 юли. За първи път в него се включва и Приморско, където предстоят две музикални събития - на откритата сцена на..

публикувано на 12.07.24 в 09:10

Над 40 филмови заглавия влизат в програмата на BIFF'24

Международният филмов фестивал Бургас е сред най-чаканите летни събития и ще се проведе от 19 до 25 юли. Над 40 филмови заглавия и съпътстващи модули се включват в програмата на събитието. Входът е свободен, а локациите са Културен дом НХК и Културен център „Морско казино”.  Част от гостите, които ще преминат през фестивалната седмица са: Константин..

публикувано на 11.07.24 в 14:53

Д-р Иванка Делева: Бежанците носят нова енергия за изтерзаната ни държава след Първата световна война

Историкът Иванка Делева ще представи днес в Бургас монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Това е докторската дисертация, която тя защити през март тази година в  Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“...

публикувано на 11.07.24 в 14:25

Шедьовърът на Пучини „Тоска“ - на сцената на Летния театър на Бургас

Шедьовърът на Джакомо Пучини „Тоска“ ще се играе тази вечер от 20:30 часа на сцената на Летния театър в Бургас.  Събитието е втората изява от програмата на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“ 2024. Трагичния сюжет на „Тоска“ ще бъде пресъздаден п од диригентството на Иван Кожухаров.  В ролята на красивата примадона Флория Тоска, публиката..

публикувано на 11.07.24 в 13:22

Топ професионалисти от Италия идват за конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители

Новият формат на „Бургас и морето“ за млади изпълнители привлече български и италиански участници в състава на журито. Към Михаела Маринова, Дарияна Куманова, Стефан Илчев, Антонио Вандони, Христин Стрижлев, които участваха като жури още на кастингите на формата, се присъединяват Давиде Локатели, Николо Фраджиле и Рита Перота. Ролята на журито..

публикувано на 11.07.24 в 11:40

Вокалната акапелна формация „Спектрум“ с концерт на „Солинария“

Фолклорни обработки и съвременна музика ще представят вокалната акапелна формация „Спектрум“ по време на младежкия арт фестивал „Солинария“ в Созопол. Групата е създадена от четирима младежи през пролетта на 2012-та година и е първата по рода си в България.   Съставът на „Спектрум“ сега се състои от Ивелина Цонева, Весела Морова, Даниел..

обновено на 11.07.24 в 10:16