Открити са повече от 400 цели или фрагментирани съдове. Находките са от потънал кораб, който най – вероятно е пътувал от Италия, разказа зам. -директорът на Националния исторически музей, ръководител на проучванията проф. Иван Христов:
„Голямо количество на съдовете подсказва фабрично масово производство, но това са луксозни стоки предназначени за морска търговия. Дори в турските музеи няма подобни експонати! Най – вероятно това е луксозна стока произведена в Италия.
Подобни стъклени съдове няма и в български музей, с едно малко изключение – няколко такива има в Националния исторически музей, където покойният професор Божидар Димитров е оставил бележка, че са му дадени от рапанджии от Черноморец. Навярно те са скрили истината за мястото, защото са същите като в находището в залива Ченгене скеле, разказа директорът на Центъра по подводна археология Найден Прахов:
„Предстои точно да датираме съдовете и да разберем къде са били изработени. Предполагаме, че са от 17 век. На художествени произведения от това време има изобразени такива съдове, много са характерни много са изящни и предполагам, че скоро ще ги определим с точност за време и място на изработка!“
Проучванията в залива на Ченгене скеле през тази година са финансирани от Община Бургас, която е предоставила 20 хиляди лева. Кметът Димитър Николов посочи, че плановете са разкопките там да продължат, защото откритите артефакти ще се използват за развитието на района като интересен културно – исторически туристически център. Той се обърна и с призив към водолази и рапанджии, които откриват артефакти в морето:
„Имаме информация, че до момента са намирани различни части от тази стъклена сбирка от Южното Черноморие. Наши съграждани - рибари, водолази, ако имат вкъщи – да не ги оставят скрити, а да се съберат в експозиция. Община Бургас е готова да се включи с откупуване на намерени вече предмети, защото е важно не само за науката, но и за града, където вече се намират интересни артефакти.“
Археолозите предвиждат и издаване на научен труд, в който да бъдат описани проучванията в района с цел изясняване на неговото минало и история.
повече може да чуете в звуковия файл:Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...