Изследователски център стартира своята дейност в Информационно-посетителския център „Приморска Странджа“ на ДПП „Странджа“ в Ахтопол още тази година. Центърът се изгражда по европейски проект и ще се оформи като основа за сътрудничество между учени, изследователи, местните институции, екологични общности и експерти от четири страни, разположени по бреговете на Черно море -- България Румъния Армения и Грузия. Те ще разработват общи подходи, методологии и модели за отговорно използване и опазване на природните ресурси. Със средства по проекта Центърът ще бъдат оборудван с всички необходими съвременни съоръжения, апаратура и системи за информация, които дават данни за екологичното състояние на природните екосистеми в набелязаните защитени територии.
Амбициозните задачи по проекта включват и разработването на методология за съвместен мониторинг на естествените местообитания и инвазивните видове в обхванатите територии. Предвижда се внедряването на онлайн система за наблюдение на околната среда, която ще интегрира данните от измерванията и ще служи като платформа за разпространение на събраната информация. В хода на проекта ще бъде приложена и специфична технология за наблюдение на околната среда с дронове и отдалечено измерване и мониторинг на качеството на речната вода и атмосферния въздух, както и уеб базирана облачна услуга за автоматично събиране на данни и видео съдържание от безжични сензорни мрежи. Ще бъде създадена и интелигентна платформа за събиране, обработка и анализ на съвместими данни за състоянието на околната среда в набелязаните територии.
В рамките на проекта се предвижда още и провеждането на различни инициативи, свързани с опазването на природата и възпитанието на отговорно природозащитно поведение от страна местните общности. Проектът ще надгради и съществуващия капацитет за изследване и мониторинг на местните екосистеми, като добави нови данни и информация за екологичното състояние и проблемите на околната среда, развитието и опазването на речните и морски екосистеми.
Изграждането на подобен център ще бъде от изключително значение за опазването на природата и устойчивото развитие на района на Черно море. Проектът кореспондира с дългосрочната стратегия на Европейския съюз за насърчаване опазването на околната среда и биологичното разнообразие, подкрепа на устойчивото развитие и изграждането на екологосъобразната инфраструктура, чрез най-подходящата комбинация от изследователски, икономически, културни и социални мерки.
Водещи научно изследователски организации в областта на Екологията от България, Румъния, Армения и Грузия обединяват усилията си в изпълнението на одобрения за финансиране проект “BSB Eco Monitoring - Съвместен мониторинг за опазване на околната среда в страните от Черноморския басейн“.
В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. Базата е домакин тази година и на първата гръцка експедиция, както и на учени от Черна гора. Има и по един метеоролог и..
Успешен старт на новия сезон за Театрална школа „Талантино“, много награди от спечелени конкурси и нови заглавия за догодина. Това сподели в един приятелски разговор в БНР Бургас Петър Хубеков. Разговаряйки предварително обаче си даваме сметка, че времето е всичко и нищо, защото е само понятие за време, а по-съществените и важни са хората около..
Два български проекта, финансирани от Програма Интеррег NEXT “Черноморски басейн” 2021-2027, получиха статут на стратегически от управляващия орган и ще бъдат обект на специални мерки за наблюдение и комуникация, съобщават от Община Камено. Целта на българските партньори е да се изгради модерна сграда за пожарната служба в Камено, която ще има нов пожарен..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да бъде съставено стабилно правителство. Трудна и тежка година, в която общините останахме стабилни и затова я има държавата коментира Иван Алексиев. Политическото противоборство се вижда и по места. В..
Към момента пътят за селата Синеморец и Резово е отворен за движение, съобщи Община Царево. Водите на река Велека са се отдръпнали и преминаването е възможно, а от Общината призовават шофьорите да бъдат внимателни. По-рано оттам съобщиха, че дъждовете в Странджа са повишили нивата на притоците на река Велека и придошлата вода е заливала пътя..
Близо 68% от българите признават, че макар и рядко, все пак правят покупка само заради съобщение или реклама за намаление. Заради атрактивни отстъпки преобладаващата част от хората биха пазарували от непознат магазин само след проучване на търговеца или препоръка от познат. Това каза по БНТ основателят на онлайн платформата “Ние, потребителите”..
Традиционният регионален събор в село Мечкарево се отменя, съобщиха от Община Сливен. Той се провежда на 26 декември и е посветен на зимните празници. Отмяната се налага заради усложнената метеорологична обстановка. Прогнозата на синоптиците е времето да се задържи с валежи и силен вятър, като в петък прогнозата е за снеговалеж. Община..
И тази година на връх Рождество в Ямбол се организира голям Коледарски празник, в който десетки групи се надпяват и надиграват. Единствено в Ямбол..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да..
И тази година коледарите на Ямбол посрещнаха Рождество Христово с песен и танц. Стотици млади мъже се хванаха на голямото коледарско хоро, което е..