Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сигнал за разорани дюни в "Смокиня - Север" е подаден до РИОСВ (ОБНОВЕНА)

Според концесионера няма нарушения

| обновено на 12.04.21 в 08:58
Снимка: FB, Valentina Kondeva

Концесионерът на плажа на къмпинг "Смокиня - Север" Иван Алексиев заяви, че няма нарушение и унищожаване на дюните. 

"Изпълнявам стриктно указанията на министерството на туризма, етапите на почистване на плажната ивица са посочени в закона. Първо плажа се подравнява, след това се изравнява с тежка техника, след това се минава ръчно, закупили сме две машини, които са механични сета, след това се редят чадърите. Обезопасява се срещу паразити, но тази година се наложи една промяна. Всички заведения на плажа са остарели, те са на 16 години, морето беше тази зима много бурно. Заведенията бяха почти паднали, решихме да ги подменим съвместно със собствениците. Под тях се оказа, че има струпани боклуци. На 2 м. надолу се оказа, че са закопани фекални шахни, отпадъчни и помийни ями. Излезе и стара канализация, чугунена, която и нея изчистихме. Тогава извикахме геодезист, поставиха колчета, които са на 2,5-3 метра от началото на дюните. Те не са унищожени, вижда се от всички". 

Иван Алексиев уточни, че на 13 март са подали писма до всички институции, че започват поетапно преместване на обектите на плажа, почистване на плажа и възстановяване на заведенията. Няма отказ от тях за извършването на тази дейност.
От началото на април сме уведомили, че завършваме втория етап, каза още той.

Както по-рано БНР Бургас информира, че Регионалната екоинспекция в Бургас проверява сигнал за разораните дюни на плаж "Смокиня", в община Созопол.

Видими следи от тежка техника и забити колчета, изравнена територия, която маркира бъдеща площадка. Това може да се види на снимките, с които местни жители отправят сигнала до екоинспекцията.

Той е разпределен за проверка, за да се установи дали на ивицата се извършват дейности, чрез които могат да бъдат застрашени сивите дюни в природната забележителност, както и видове под закрилата на Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие.

Пламена Кондева, която публикува снимки на разоран пясък и багер в социалните мрежи, коментира:

Дали това е нашият плаж и ще бъде ли пак. Това ли е плажът от моето детство и така ли трябва да изглеждат моите спомени. Нещо някъде отново е сбъркано, ценностите са някъде заровени под пясъка.

Няма нарушение, според близки до концесионера. Изравнен е пясъкът, дюните не са засегнати, имат и схема за това. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен се откри изложбата "Сините камъни с любов"

Изложба „За  Сините камъни с любов“, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк „Сините камъни“ бе открита във фоайето на зала „Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация „Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и е част от събитията, целящи да наклонят общественото мнение в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 17:42
архив 2024

Затварят за 2 седмици кръстовището на улиците "Сливница" и "Патриарх Евтимий"

Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Сливница“ и ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий". Ограничението  ще е в сила от 05.02.2025 г. (сряда) до 18.02.2025 г. (вторник). Там ще бъде въведена а временна организация на..

публикувано на 04.02.25 в 17:00

Част от бургаската улица „Пробуда“ ще бъде затворена за 2 месеца

Във връзка с ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация по ул. „Пробуда“, от 09:00 часа на 5 февруари се затваря за движение на МПС, за срок от 2 месеца, участъкът от ул. „Ивайло“ до ул. „Цар Калоян“. Шофьорите трябва да използват обходни маршрути.

публикувано на 04.02.25 в 13:20

Затварят част от улица в квартал "Долно Езерово"

Поради неотложни ремонтни дейности по пътното платно до 17:00 часа днес ще бъде затворена част от улица „Младост“, в бургаския квартал "Долно Езерово". Автобус №7 временно ще преминава през ул. „Средногорие“, но няма да бъдат пропускани спирки ( спирка : център, след това временна спирка в края на улица „Средногорие“ в близост до спирката на стадиона)...

обновено на 04.02.25 в 12:33
снимката е илюстративна

Дрон ще следи пожароопасните места в Бургас

С дрон ще се наблюдават пожароопасните места в Бургас. Летателната машина ще бъде закупена от Община Бургас в рамките на проект с европейско финансиране. По настояване на бургаската пожарна ще бъдат изградени и две кули, които да следят температурата и метеорологичните условия. Тази година специално внимание ще се обърне и на областта между село..

публикувано на 04.02.25 в 11:30

Община Бургас ще стане ли собственик на спорен терен в кв.„Възраждане“

Общински съветници от партия „Възраждане“ алармираха във видео в социалните мрежи за парцел в бургаския к-с „Възраждане“, на който предстои да се изгради вместо паркинг нова сграда на държавен терен. Общината не закъсня с реакция и поиска собствеността на терена, за да го превърне в паркинг. Той се намира на ъгъла между улиците „Цар Калоян и „Цар..

публикувано на 04.02.25 в 10:40

Заради аварии спират водата на няколко места в Бургас

Водата ще бъде спряна на няколко места в Бургас, уведомяват от ВиК. Причината е аварии, които трябва да се отстранят.  До тогава са възможни прекъсвания в к-с "Братя Миладинови" бл.62 между входове 5 и 6, к-с "Братя Миладинови", ул."Родопи" срещу магазин за месо, к-с "Меден Рудник", ул."Залесителна", 9 км при магазин "Джъмбо", кв. "Лозово". Във..

публикувано на 04.02.25 в 09:54