Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на хемофилията

Кампанията тази година ще премине под мотото „Движим се заедно“, има за цел да информира обществото за самото заболяване

| обновено на 17.04.21 в 07:52



За 7-ма поредна година отбелязваме Световния ден на хемофилията. За втори път това ще се случи във виртуалното пространство, заради пандемията. За целта ще се използват различните информационни канали на Българската асоциация по хемофилия. Въпреки това в Бургас и в още 4 града в страната ще бъдат пуснати утре в небето символично червени балони. 

Кампанията тази година ще премине под мотото „Движим се заедно“, има за цел да  информира обществото за самото заболяване, което е свързано с наследственото нарушение на кръвосъсирването. В средата на миналия век това заболяване е било детско, дори е било считано за смъртна присъда, защото е нямало лечение. Пациентите едва са преживявали 15 годишна възраст. Сега с развитието на медицината и на терапиите, животът им е съизмерим с общата популация в България. Това каза  за БНР Бургас д-р Виктор Паскалев, председател на Управителния съвет на Българската асоциацията по хемофилия:

"Те не се различават от останалите деца, ходят на училище имаме и много студенти. Отношението на обществото благодарение на тези кампании се променя. Тези хора могат да правят всичко като останалите. Ще се опитаме да направим флашмоб в 5 града в страната. Червени балони в небето ще бъдат пуснати едновременно в София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен днес - в самия ден когато отбелязваме Световния ден на хемофилията. Деца ще могат да си напишат по едно желание върху балоните, които ще полетят в небето. Ще си боядисаме ръцете в различни цветове, ще ги вдигнем нагоре в знам, че сме съпричастни към това заболяване. Пациентската организация е създадена с точно тази цел, да защитава интересите на хората с хемофилия, но също и с някои редки доброкачествени хематологични заболявания. Симптомите, които се появяват обикновено към 6 месец, говорим основно за тежките форми. Това са синини в меките части на тялото. Ако пациент с това заболяване се пореже, зарастването на раната става много бавно. Общо в страната са около 700 души с хемофилия. Точни данни нямаме, защото все още регистърът за пациенти с редки заболявания към Министерството на здравеопазването не работи ефективно", посочи още д-р Паскалев.

Флашмобът в Бургас ще бъде точно в 12:00 часа, на терасата на Морското казино.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37

От сряда отпадат противоепидемичните мерки в Сливенска област

От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб.  Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..

публикувано на 10.02.25 в 15:11
Снимката е илюстративна

Проверени са 36 козметични салона в Бургаско заради пострадалите с ботулинов токсин

36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите.  В нито един от проверените до..

публикувано на 10.02.25 в 13:40

УМБАЛ Бургас оборудва неврохирургичната операционна с нова апаратура

Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо.   Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването. И двата уреда заменят стари и дълго използвани..

публикувано на 10.02.25 в 10:56

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45