Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Филип Маринов: Диагнозата "рак" не е присъда

Новите тенденции в лечението са свързани с имунотерапията и с преминаването към персонализирана медицина, посочва специалистът

| обновено на 08.02.23 в 17:19

Карциномът на млечната жлеза при жените и на простата при мъжете, ракът на дебелото черво и на белия дроб са най-често срещаните онкозаболявания. Това съобщи в предаването на БНР-Бургас "Без направление" онкологът д-р Филип Маринов. През февруари отбелязахме Световния ден за борба с рака. 
Лечението на онкозаболяванията е лекарствено, както и чрез хирургия и лъчетерапия, посочи той:

Най-новите тенденции са свързани с имунотерапията и с преминаването към персонализирана медицина, което означава, че от всеки карцином се взема биопсия, прави се генетичен анализ, всички възможни мутации, които има този тумор и се определя към какво той ще бъде най-чувствителен на лечение. Това означава, че няма стандартен протокол на лечение към съответното заболяване, а ще се лекува спрямо индивидуалните характеристики на тумора.“

Факторите за развитие на рак са много-от околната среда като въздуха и храната, която приемаме до генетичните причини, които са силно изразени при някои групи заболявания, отбелязва специалистът. 

В България не се прави достатъчно по отношение на профилактиката на онкозаболяванията. Програми или липсват, или не са популярни сред хората, смята онкологът д-р Филип Маринов:
"Има онкологични заболявания, при които профилактика не е възможна или няма обективни критерии, по които да се прави, но има и заболявания, при които това е абсолютно възможно. Това е при карцинома на млечната жлеза, на шийката на матката, при карцинома на простатата, на дебелото черво, където биха могли да се направят едни грамотни програми, които да увеличат откриването на заболяването в ранен стадий."
Диагнозата „рак“ не е присъда, винаги има шанс за борба и оптимизъм, категоричен е д-р Маринов

Д-р Филип Маринов е завършил Медицинския университет в София през 1995 г. и до 2012 г.работи в клиника по медицинска онкология към УМБАЛ „Царица Йоанна“- ИСУЛ. През 2005-та г. защитава специалност „Вътрешни болести“. От 2012 работи в онкологична клиника „Доц. д-р Валентина Цекова“ в МБАЛ- Сердика в София. Един от създателите на проекта за онкологични клиники на името на светилото в онкологията- покойната доц. д-р Цекова. Филип Маринов е участвал в редица международни клинични проучвания под нейно ръководство, като в 4 от тях е съавтор.

През 2017 г.  пристига в Бургас, заедно с екипа си, за да създаде новото отделение по медицинска онкология на университетска болница „Дева Мария“. След като отделението започва да функционира със своя пълен капацитет, д-р Маринов се завръща в София, а малко по-късно става част от екипа на Клиниката по медицинска онкология на МБАЛ „Сърце и мозък“- гр. Плевен. От началото на юли 2022 г. д-р Филип Маринов се връща в Бургас и отново се присъединява към екипа на отделението в УМБАЛ „Дева Мария“.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Служители на РЗИ помагат за осъществяването на достъпа до здравното досие на гражданите

Всички граждани, които желаят да имат достъп до електронното си здравно досие, но нямат електронен подпис, могат да потърсят за съдействие три институции. Това са РЗИ, Районната здравна каса и "Информационно обслужване" в Бургас. Техни представители ще помогнат на гражданите. Достъп осъществяваха днес от здравната инспекция на площад "Тройката"...

публикувано на 04.09.24 в 14:32

И РЗИ-Ямбол с кампания за е-здраве днес и утре

Днес и утре служители на Регионалната здравна инспекция в Ямбол ще проведат кампания за  необходимостта от използването на електронното здравно досие.  Кампанията ще се проведе съвместно със служители на Информационно обслужване, уточни директорът на РЗИ Ямбол д-р Радостина Калчева: „Които пред община Ямбол от 10 до 12 и от 14 до 16 часа ще осигуряват..

публикувано на 04.09.24 в 09:14

РЗИ-Бургас с информационна кампания за електронното здравно досие и приложението "еЗдраве"

РЗИ-Бургас ще проведе днес и утре информационна кампания за популяризиране на електронното здравно досие и приложението еЗдраве, разработени от Министерството на здравеопазването. Всички български граждани над 18 години, които нямат електронен подпис /КЕП/, вече ще имат достъп през смарт устройство телефон, таблет до личното си електронно пациентско..

обновено на 04.09.24 в 08:11

Бъдещи медици работят като болногледачи в УМБАЛ Бургас

Бъдещи лекари, медицински сестри и акушерки работят в УМБАЛ Бургас докато следват. Те са назначени като болногледачи и имат възможност да се грижат за пациентите и да усвояват практически умения по време на обучението. В момента работещите студенти са 36, има и още желаещи, съобщиха от отдел "Човешки ресурси" в болницата. След като завършат,..

публикувано на 03.09.24 в 12:05

Изписването на цялата терапия за хронично болни на една рецепта вече не е задължително

Изписването на цялата терапия за хронично болни пациенти на една рецепта няма да бъде задължително, а ще се случва по преценка на лекуващия лекар. Това предвиждат окончателните нормативни промени на здравното министерство, които влизат в сила от днес, 1 септември. С тях се въвежда възможност за частично изпълнение на рецепта за медикаменти, заплащани от..

публикувано на 01.09.24 в 09:00

Предстои развитие на телемедицината в Бургас

Съфинансиране от над 244 000 лева ще осигури Община Бургас за изграждане на 5G и Edge инфраструктура за по-добра здравна грижа в областта. Това реши местният парламент на днешната сесия. Докладната записка е внесена от кмета Димитър Николов. Общината ще се присъедини към консорциума по проекта, за да се осигури успешна свързаност и възможност за..

публикувано на 30.08.24 в 16:18

РЗИ и Комисията за потребителите със спешни проверки за т. нар. "енергиен прах"

Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева разпореди Регионалните здравни инспекции да направят спешни проверки за продажбата на т.нар. енергиен прах, наричан още "енергиен сниф". Проверките ще са съвместно с Комисията за защита на потребителите. Експерти на министерството вече са проверили места за онлайн продажба на този прах и ще предаде..

публикувано на 29.08.24 в 14:15