Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три структури на държавната администрация се готвят за протест

Нараства напрежението сред служителите в държавните администрации. Това посочват от КТ "Подкрепа". Оттам посочват, че твърде малко се говори за проблемите им, които се задълбочават през годините.

Много структури от държавната администрация остават без увеличение на заплатите и тази година. Една от причините за това е липсата на приет държавен бюджет. За проблема допринася и високата инфлация. Средната заплата към момента в администрацията е около 2000 лв., посочи Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа".

Очаква се работещи от три структури – Комисията за защита на потребителите, Националния статистически институт и Комисията по досиетата скоро да изразят своето недоволство под формата на протестни действия.

"За Комисията за защита на потребителите, при цените в момента, тя трябва да играе ключова роля, да следи спекулата, да опитва да провежда контрол. Там работят под 200 души за цялата страна, със заплати под 1000 лв. Не говоря за висшите ръководни длъжности. Те обмислят да провеждат стачни действия. Същата е ситуацията и в Комисията по досиетата. В НСИ вече си дават сметка, че техният труд не е оценен. С 800 лв. - 900 лв. брутна заплата никой не може да живее. Това е близо до минималната работна заплата. Там работят хора с няколко висши образования, задължително с чужд език", обясни Атанасова.

Все още се обсъжда кога и къде ще се проведат протестите.

"НСИ има териториални поделения, КЗП също. Те са част от една цяла администрация. Ще бъдат стиковани действията и ще се стачкува навсякъде, където хората заявят такова намерение. Например от Здравната каса стачкуваха в цялата страна, в един и същи ден - преустановява се работата за 1 час, това е първата стъпка от ефективните стачни действия. В този 1 час не се обслужват граждани, не се работи, хората са по работните си места, в сградата отпред, но не изпълняват своите служебни задължения. За щастие, по закон нямаме задължение да уведомяваме предварително за едночасовия протест. В случай, че не постигнем успех и няма увеличение на заплатите и подобряване на условията на труд, те ще преминат към стачни действия, но това ще решат хората", допълни Атанасова. 

Проучване на синдиката сред служители от държавната администрация в цялата страна показват, че хората смятат, че са необходими промени в Кодекса на труда и Закона за държавния служител. Оказва се, че тези работници имат по-малко права, от колегите им в частния сектор, посочи Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа".

"В Закона за държавния служител има твърдо установени норми. Платеният отпуск не може да бъде повече от 20 дни и по никакъв начин не могат да бъдат договорени повече. Това, което искат държавните служители е да има възможност да се договарят и различни размери - на отпуск, нощен труд, извънреден труд също. На второ място искат да има възможност за сключване на колективни трудови договори. Да им се предоставя представително облекло. Например случай с Агенцията по заетостта, където редица служители бяха наказвани за това, че отиват на работа с дънки. Държавните служители нямат право и на допълнителна работа. Това е направено с цел тези хора по някакъв начин да не станат зависими от други работодатели, на които да вършат работа докато са на държавната си работа. Има логика в това, но когато си оставил държавния служител с изключително ниска заплата, нормално е те да търсят възможност за допълнителна работа и допълнителни доходи", коментира тя.

От няколко години държавните служители нямат право на клас прослужено време, допълни Григорова. Проблем се оказва и годишната им атестация. Към момента те получават 70% от полагащото им се възнаграждения, като останалите 30% се отпускат след оценка от преките им ръководители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Сливен

Министерството на иновациите дава 14 млн. лв. за строежа на "Индустриален парк - Сливен"

Близо 14 милиона лева финансиране ще получи "Индустриален парк Сливен" ЕООД от Министерство на иновациите и растежа. Договорът между двете страни вече е подписан, съобщиха от Община Сливен.  Финансирането е осигурено чрез Плана за възстановяване и устойчивост.  Средствата по договора с Министерство на иновациите са близо 70% от необходимия..

публикувано на 21.07.24 в 15:06
Пламен Димитров

КНСБ: Служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите

КНСБ настоява служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно действаща мярка..

публикувано на 21.07.24 в 09:29

Засилен интерес към автобусните линии за Южното Черноморие

Повече са пътуващите с автобуси в този летен период към курорти по Южното Черноморие, съобщиха от Централната автогара в София. Превозвачите са осигурили сезонни линии. През лятото преди пандемията от Covid-19 те са били около 20, сега са десетина, каза директорът на  автогарата.  Иван Мирославов допълни: "Най-натоварени са на Южното Черноморие,..

публикувано на 21.07.24 в 09:13

Външно министерство оптимизира процеса на издаване на работни визи

Проблемът с издаването на визи за работниците от трети страни, бе обсъдена на р аботна среща с представители на Министерството на външните работи и на туризма и представителните организации в туристическия сектор. Министър  Евтим Милошев подчерта, че забавянето се дължи на обективни обстоятелства – не защото държавата се бави и институциите..

публикувано на 19.07.24 в 09:03
Двата созополски плажа са със Син флаг и покриват всички критерии за чистота

След 10-ти август: Внимавайте на плаж "Хармани", предупреди управителят му

След 10-ти август морето се обръща и плаж "Хармани" става много опасен и трябва изключително много да се внимава, предупреди в ефира на БНР- Бургас управителят на двата созополски плажа - Централен и "Хармани" - Михаил Ковачев, гост в откритото студио. Спад на туристите по Черноморието спрямо миналия юли "Плаж "Хармани" е един от топ 10 на..

публикувано на 17.07.24 в 13:47
Станко Щерев, регионален представител на Българската асоциация за туризъм

Спад на туристите по Черноморието спрямо миналия юли

Наблюдава се спад на туристите не само в Созопол, но и по Черноморието спрямо същия период на миналата година, каза  Станко Щерев, регионален представител на Българската асоциация за туризъм гост в откритото студио на БНР-Бургас. Според него една от причините за този спад е геополитическата обстановка, визирайки избора на израелските туристи,..

публикувано на 17.07.24 в 12:55

МРРБ отказа искането на Община Сливен за отлагане на зеленото обследване по програмата за саниране

Министерство на регионалното развитие и благоустройството отказа на община Сливен да измени насоките за кандидатстване по новата програма за саниране на многофамилни жилищни сгради, финансирана от Плана за справедлив преход, в който влизат Кюстендил, Перник, Стара Загора и общините около Стара Загора. Община Сливен в писмо до министерството поиска..

публикувано на 17.07.24 в 11:45