Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След третото издание на инициативата "Светилник"

Химни ще имат още училища в Бургас, Сливен и Ямбол

Автор:

"Музикаутор" и партньорите дават старт на третото издание на инициативата „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат“. То се провежда под патронажа на Министерството на културата и на Министерството на образованието и науката и предвижда създаването на химни за училища от осем града на страната.

За изминалите 2 издания на инициативата творци и музиканти написаха и записаха химни на 13 училища.

Сред съмишлениците и партньорите на инициативата са и Българското национално радио и Народния театър „Иван Вазов“.

При откриването на учебната година в 112-о училище 900 деца са пели новия си химн, отбеляза като пример за въздействието на проекта и музикалните отличителни песни Иван Димитров, изпълнителен директор на „Музикаутор“:
„Музиката е изключително силен инструмент за изпращане на послания и човек може да носи смисъла им през целия живот. Вярвам, че „Светилник“ ще носи светлина за българските деца и в бъдеще. Подкрепата от партньорите е ср4ед най-силните мотивации да продължим инициативата.“


▲ Милен Митев и Иван Димитров в студиото на БНР-Радио София

„Отговорността на БНР като обществена медия в най-силна степен се проявява към децата - подчерта генералният директор на медията Милен Митев. – Образователната система понесе доста удари в годините на прехода. Има нужда работещите да възвърнат самочувствието си за приноса който имат към обществото, както и да се подобри атмосферата в тези институции. Там децата не само учат различни предмети, те се формират като личности. Написване на училищни химни е страхотна и устойчива идея.“

Димитров уточни, че в настоящата творческо-образователна кампания ще бъдат създадени химни за училища в общините Бургас, Варна, Велико Търново, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София.

Кандидатстването от страна на школата за участие в инициативата е до 20 октомври.

До края на ноември т.г. трябва бъдат избрани и сформирани творческите екипи.

Следва репетиции на децата от съответните училища, звукозапис и създаване на клип от студенти в НАТФИЗ.

Песните емблеми на школата трябва да са готови през май 2024 година.

Предвижда се на финала – през юни, да има голям концерт, на който училищата да представят своите химни.

Чуйте разговора на Невена Николова.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обучиха деца от занималнята на читалище „Асен Златаров" как да опазват горите от пожари

„Безотговорността е най-опасната искра", научиха децата от лятната занималня на Народно читалище „Асен Златаров" - Бургас.  Регионална дирекция по горите в Бургас съвместно с Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ организираха информационно-образователно мероприятие за опазване на горите от пожари сред деца и подрастващи...

публикувано на 17.07.24 в 17:28

Най-желаната специалност от бургаските седмокласници е в Строителната гимназия

Специалността „Строителство и архитектура с английски език“ в ПГСАГ „Кольо Фичето“ – Бургас е събрала най-голям брой желания в тазгодишния прием след седми клас. Това показва статистиката, изготвена от РУО – Бургас след първото класиране и публикувана на сайта на инспектората. Специалността са посочили общо 878 ученици, което й отрежда първото..

публикувано на 17.07.24 в 10:40

Курс по японски език и култура за ученици през юли в Бургас

Днес е последният срок за записването на двуседмичния курс „Мацури - магията на японските летни фестивали“ ще се проведе в Бургас. Организатори са Филиалът в Бургас на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и Факултета по класически и нови филологии, Катедра Японистика.  Курсът е предназначен за ученици от 7 до 12 клас и ще се провежда всеки..

обновено на 15.07.24 в 10:31

Започва записването на приетите ученици на първо класиране в 8 клас

Започва записването на приетите ученици в 8 клас на първи етап на класирането (до 17 юли, включително). Записването ще става в училището, в което ученикът е класиран. Ако е решил да продължи в следващия етап на класиране, документите се подават в училището, в което е приет кандидат-гимназистът на първия етап. Неприетите ученици на първи етап..

публикувано на 15.07.24 в 08:20
Васил Казаков с учителките си по математика и български език и литература.

Единственият поморийски седмокласник със 100 т.: Нямаше да успея без учителите

„Гордея се, че съм от този красив град. Благодаря на моите учители за цялата подкрепа и за всички усилия, защото без тях нямаше да постигна тези резултати. Надявам се да не ги разочаровам и да продължа да представям Поморие подобаващо.“ Това сподели единственият поморийски седмокласник с максималните 100 точки на националното външно оценяване по..

публикувано на 12.07.24 в 15:23

Излезе първото класиране за гимназиите

Министерството на образованието и науката публикува първото класиране от приема за гимназии след 7. клас. Проверката става в системата  https://infopriem.mon.bg  с входящ номер и идентификационен код. Срокът за записване на класираните ученици в училищата или подаване на заявление за участие във втори етап е 15 – 17 юли 2024 г.

публикувано на 12.07.24 в 14:57
Ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов.

БСУ се възпротиви на промяна в името на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“

Ръководството на Бургаския свободен университет (БСУ) се възпротиви на промяната в името на държавния „Проф. д-р Асен Златаров“, поискана от ректора му проф. д-р Христо Бозов.  Т ой потърси подкрепата на Съвета за това ръководеният от него Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ да се преименува на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“..

публикувано на 10.07.24 в 12:08