Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас като най-подходящо място за изграждането на Протонен център

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС


Инициативен комитет за изграждането на Протонен център за лечение на онкологични заболявания беше сформиран в началото на миналата седмица. В него се обединяват лекари, физици, общественици и пациенти. Идеята за изграждането на първия подобен център на Балканите започна преди 4 години като градовете, които се обсъждат са София или Бургас. Депутати от морския град са обединени около идеята и настояват съоръжението да се намира именно в Бургас. Пари за реализирането на проекта обаче в Бюджет 2024 не са предвидени, той бе изваден и от Плана за възстановяване и устойчивост и не получи и европейски средства.

Терапията с протонни лъчи е приложена за първи път в Европа преди повече от половин век от Бьоре Ларсон. През 1957 г. той използва циклотрона на института Густаф Вернер в Упсала, Швеция, за да насочи високоенергиен лъч от протони към рак на шийката на матката. Подобни центрове за терапия с протонен лъч впоследствие започват да се изграждат в Европа от 1990 г. насам. В своя научна статия, италианският физик Марко Дуранте пише, че броят на действащите съоръжения за терапия с частици в Европа, се очаква да нарасне от 21 (към април 2018 г.) на 45 до 2023 г.

Какви са предимствата на този вид лечение?

Пред Програма „Хоризонт“ проф. Иглика Михайлова, която работи в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София и член на инициативния комитет за изграждането на центъра обясни, че заради физичната характеристика на този вид лечение то е биологично по-ефективно. Тя поясни, че то дава възможност при максимално щадене на околните здрави тъкани и органи да се постигне оптимално въздействие върху тумора. "Това е особено важно, когато туморите са в ранна детска възраст, за да може тези деца да ги излекуваме и те да израснат пълноценно. Те да нямат усложненията, които биха имали, ако се облъчват със стандартно протонно лъчение, което в момента се прилага. Нашите малки пациенти са насочвани към чужбина - пътуват в Германия, във Франция, в Прага. Цената варира от 35 000 евро до 50 000 евро за такъв курс лъчелечение", допълни тя. 

Защо Бургас е подходящо място за реализирането на подобен Протонен център?

На Балканите подобен център не съществува, затова се очаква той да покрива лечението и на пациенти от съседни страни. Всички 14 бургаските депутати са обединени около идеята изграждането на съоръжението да се случи именно в морския град. "Бургас има изключителното предимство, че години наред е работено и има избрана площадка, където може да се сложи. Ние сме много по-напред от всички останали градове. Първата стъпка е да бъдат осигурени средствата, от там нататък, мисля, че Бургас има достатъчно сериозно лоби, за да правим постъпки това да се случи в бургаския регион. Самата сграда предвид лъченията, които са вътре, тя трябва да бъде добре подготвена, затова казвам, че Бургас е с едни гърди напред, защото има място, което е избрано - отдалечено място от града, което да не пречи по никакъв начин на гражданите и да е близо до здравни заведения, за да могат съответно да бъдат осигурени и кадри", обясни депутатът от ГЕРБ Жечо Станков.

Защо няма финансиране?

Към настоящия момент няма средства за изграждането на Протонния център. В проекта за създаването му в София са били заложени 188 млн. лв. "Бюджетът още не е приет и между първо и второ четене се очакват промени. Не всичко е окончателно", обясни депутатът на „Демократична България“ Димитър Найденов обясни:. Той поясни, че заради изменение в механизма за предоставянето на безвъзмездни средства по Плана за възстановяване и устойчивост, няколко проекта, сред които и този за Протонния център, са отпаднали. "България е показала, по - добри от очакваните показатели за 2020 г. и 2021 г. Понеже тези средства, които се отпускат, са за последиците от Ковид, България като страна, която не е била толкова лошо засегната, колкото се е очаквало, тези 130 млн. евро няма да бъдат реализирани", допълни депутатът. 

Преди около 4 години са правени прогнозни изчисления, че такава инвестиция за изграждане на подобен център в Бургас би струвала 60 млн. лв. "Прави впечатление голямата разлика, между това, което е заложено като стойност от Министерството на здравеопазването по повод подобен проект да се реализира в София - 188 млн. лв. за същото съоръжение. След като разговаряхме с министъра на здравеопазването се оказа, че тези 188 млн. лв. не включват само самата машина протонен ускорител, а и съпътстващите съоръжения, инвестиции в сграден фонд. Доколко е актуална цифрата 60 млн. лв. предстои да разберем. Факт е, че Бургас е лидер пред София като може да се говори за изграждане на Протонрн ускорител в Бургас в контекста на предстоящата Детска болница. Нещо, което в София тепърва ще се обсъжда, нямат избран терен. Като инвестиционно намерение те са доста по-назад от нас. Тук е ролята и на нас, като народни представители от Бургас, да положим усилия да привлечем тази инвестиция към Бургас. На този етап нещата са в доста суров вид", коментира Найденов. Според него е възможно местната администрация да потърси финансиране и от европейски програми. 

В писмото на Инициативния комитет се посочва, че в България може да има работещ Протонен център до три-четири години, ако институциите изпълнят задълженията си към обществото да осигуряват лечение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В УМБАЛ Бургас спасиха живота на жената, намушкана в ръката

В Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас спасиха живота на жена, намушкана в ръката при битов скандал. Пострадалата пристига в болницата в късния следобед вчера, в дежурството на съдовия хирург д-р Радослав Шишков. Прегледът показва дълбока рана до китката, тъканите са срязани до костта, заедно с артерията, а пациентката бързо губи кръв. Д-р..

публикувано на 21.11.24 в 14:54

Всяко пето дете пуши цигари

Момичетата по-често посягат към цигарите отколкото момчетата, почти всяко пето дете е настоящ пушач в страната, съобщиха днес от бургаската здравна инспекция. В България  34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи Това са предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на..

публикувано на 21.11.24 в 12:07

В Бургас измерват безплатно състоянието на зависимост към цигарите

Бургас ще отбележи Международния ден без тютюнопушене като се присъединява към Националната кампания под мотото: „Месец без никотин. Изборът е твой!“. Здравната кампанията ще се проведеот 10:30 до 13:00 часа на площад „Тройката“. При лошо време, мероприятието ще бъде във фоайето на Културен дом НХК, уточняват организаторите. Партньори на Община Бургас..

публикувано на 21.11.24 в 08:00

Увеличават местата за безплатните прегледи за атеросклероза в УМБАЛ Бургас

Осигуряват допълнително места за безплатните прегледи за атеросклероза в държавната болница в Бургас поради засиления интерес, заяви началникът на Клиниката по съдова хирургия проф. д-р Валентин Василев. Кампанията започна в понеделник и ще продължи две седмици , като става ясно, че часовете вече са запълнени: „Поради..

публикувано на 20.11.24 в 08:10

Добро ваксинационно покритие срещу грип в Ямбол

Остава висок броят на пациентите с грип и простудни заболявания в Ямболска област. 140 са новите случаи само за последната седмица в извадка от практиките на шестима лични лекари. От здравната инспекция напомнят, че все още има време за поставянето на противогрипна ваксина. Най-засегнати от простудните заболявания са бебетата и децата до..

публикувано на 19.11.24 в 09:45

Безплатни прегледи за атеросклероза ще се проведат в УМБАЛ Бургас

Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще преглежда и изследва безплатно хора с висок риск от атеросклероза. Атеросклерозата е съдово заболяване с мастни отлагания по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тя носи риск от инсулт, инфаркт, бъбречна недостатъчност и др. Целта е те да бъдат предотвратени и хората да бъдат запознати с рисковите..

обновено на 18.11.24 в 09:21

Здравното министерство иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове

Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..

публикувано на 16.11.24 в 11:21