Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ректорите на университетите в България против отмяната на таксите за студенти

Акад. Лъчезар Трайков
Снимка: БТА/Христо Касабов

Съветът на ректорите се обяви против предложението на правителството да отмени таксите за обучение на студентите по държавна поръчка. Днес председателят му акад. Лъчезар Трайков разпространи критичното становище на колективния орган, който обединява ръководствата на всички висши училища в България, след като на 29 януари министър-председателят Николай Денков оповести предложението с уверението, че то било е съгласувано със Съвета на ректорите.

Въведеният преди 25 години механизъм е базов за формирането на бюджетите на държавните висши училища, а студентските такси са основният източник на собствени приходи - посочва в становището акад. Трайков. Промяната на модела би била фундаментална и би означавала ревизия на цялата държавна политика във висшето образование.

"Предвид горното, би следвало осъществяването на подобни промени да бъде предвидено в стратегически документи, осигуряващи приемственост и предвидимост в законодателната политика на държавата" - отбелязва акад. Трайков, но допълва, че в Стратегията за висшето образование "подобна промяна не само не е предвидена, но за нея няма индикации и в свързаните с нея други политики, заложени цели и мерки по осъществяването им".

Непосредствено след публичното оповестяване на намерението за отмяна на таксите Министерството на образованието и науката публикува прессъобщение, в което твърди, че съгласуване със Съвета на ректорите е имало. Акад. Трайков отрича това чрез становището с думите, че "предложеният законопроект идва изненадващо и неочаквано".

"Голямото опасение на академичната общност е, че предложеният законопроект съдържа твърде много въпроси, на които не се дава ясен отговор, което пречи иначе похвалните намерения, които го подкрепят, да могат да бъдат реално осъществени".

Въпроси без отговори

"На първо място, принципното възражение на Съвета на ректорите е, че предложеният законопроект има за предмет частично палиативно решаване на въпроси, свързани с модела на финансиране на висшите училища. Едновременно в Народното събрание между първо и второ четене се обсъжда друг законопроект, регламентиращ концептуална промяна на начина на формиране на другото основно перо - това на разходната част на бюджетите на висшите училища, какъвто е размерът на работните заплати на академичния състав", се казва в становището. Става въпрос за законопроекта, който предвижда обвързване на асистентските заплати с минималната работна заплата за страната.

Георги Стойчев: При тези образователни неравенства у нас отпадането на таксите е нужна мярка

"Съветът на ректорите последователно в рамките на последните близо две години е поставял въпроса за цялостната промяна на модела на финансиране на висшите училища, който сме определяли като морално остарял и неефективен. Това обаче може и следва да стане единствено след обединяване и съвместно разглеждане на всички въпроси, както свързани с начина на формиране на приходите на университетите, така и на нормативната регулация на разходите им. Всеки друг подход може да бъде определен като еклектичен, нефокусиран и създаващ предпоставки за дълбоко разстройство в принципите на функциониране на системата, която би станала обект на неоправдани управленски експерименти", посочва акад. Трайков и призовава правителството и Народното събрание на дебат с академичната общност.

"На второ място - пише още той - огромно притеснение у нас буди фактът, че фиксиран на законово ниво ключов приходоизточник, служещ и като базов гарант за академичната автономия на висшите училища от политически конструираната изпълнителна власт, какъвто са таксите на студентите, се заменя с механизъм за компенсация, който няма определени в закона параметри и ще се определя на годишна база от внесения от изпълнителната власт Закон за държавния бюджет."

Подобна трансформация според ректорите не съответства нито на принципите, заложени в Закона за висшето образование, така и на залегналите в Конституцията на Република България, а също и в "редица добри практики на европейските институции и международни организации, следящи взаимоотношенията между държавата и автономните висши училища".

За да остават гимназистите в България, ще премахнат студентските такси

"Липсата на правила, по които да се осъществи предвидената компенсаторна калкулация, ще създаде огромни проблеми на висшите училища при редица специфични за всяко едно от тях ситуации, възникващи във връзка с обучението на студентите - опасяват се ректорите. - Не е ясно например как ще се компенсират училища, при които е налице обучение на един студент едновременно в две различни специалности, при съвместни обучения в две и повече висши училища, по какъв начин ще се вземе базата за изчисляване на компенсацията в различните висши училища, обучаващи в едно и също професионално направление, при които размерът на таксите варира, как ще се компенсират таксите на студенти, обучаващи се в т.нар. „облекчен режим“, как ще се отчитат инфлационните процеси и ред други въпроси."

Промяната на модела на споделено финансиране - от една страна, с държавна субсидия и, от друга, със студентски такси - "де факто слага край на ред политики, при които освобождаването от държавни такси беше основен мотивационен фактор за студентите", аргументират се ректорите. Такива са така наречените приоритетни професионални направления и защитени специалности. В тях се обучават кадри с очакван голям бъдещ недостиг на кадри, но към които няма голям интерес. Именно студентите в тях сега са освободени от такси. Тази политика беше въведена по времето на министъра на образованието Красимир Вълчев - сега председател на комисията по образование в Народното събрание - и вече дава добри резултати. Например студентите в педагогическите специалности се увеличиха много - резултат, постигнат и паралелно с друга политика - за увеличаване на заплатите в сектора.

Студентските съвети нямат еднозначен отговор за семестриалните такси

Напълно се обезсмисля и Наредбата за условията и реда за заплащането на разходите за обучението на студенти със сключен договор с работодател - изтъкват ректорите. Договорът осигурява безплатно обучение на студента, а на работодателя - гарантиран бъдещ служител.

"Макар и косвено, освобождаването от такси ще повлияе върху цялостната пазарна ситуация на търсене на висше образование у нас, което ще рефлектира върху работата на частните висши училища", се казва още в становището.

"Поставянето на всички студенти под общ режим, каквато мярка се явява предлаганото освобождаване от такси на общо основание не е социална мярка, както се твърди в мотивите на законопроекта. Това е така, защото въвеждането й облагодетелства в еднаква степен и социално обезпечените с финансови възможности младежи, желаещи да продължат обучението си, за които поемането на студентските такси не е проблем. Обратното, социалната политика се изразява в даване на подходящи стимули в увеличен размер, на лица в затруднено финансово положение. В този смисъл, увеличаване на кръга студенти и докторанти, получаващи помощ от страна на държавата чрез механизма на стипендиите и допълнително подпомагане на политиката на повишаване на заплатите не само на академичния, но и на неакадемичния състав на висшите училища би улеснило постигането в много по-голяма степен на целения с проектозакона краен резултат. Подобни идеи се съдържат в становището на синдикатите и следва да бъдат задължително обсъдени, защото без да нарушават модела на споделено финансиране, постигат идентичен и дори по-добър ефект.

Това би било и действително добра държавна политика по стимулиране на качеството на обучение, осигурена по подходящ начин", пишат ректорите.

В заключение те предлагат законопроектът да бъде "видоизменен чрез намирането на много по-добри и целенасочени нормативни решения, като мерките за социална подкрепа, каквито се явяват освобождаването от такси, да бъдат модифицирани в мерки за целево подпомагане, с цел покриването им от страна на широки категории социално уязвими студенти и докторанти. Не бива при провеждане на политиките в сектора от страна на законодателната и изпълнителната власт да се забравя, че механизмът на държавна регулация винаги следва да бъде допълван и коригиран от този на пазарна ориентираност и конкуренция, за което настоящият модел се явява много по-добра гаранция".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първата олимпиада по изкуствен интелект в света ще е в Бургас

Българските ученици са спечелили 58 медала от различни олимпиади по природни науки само за тази година. Това заяви министърът на образованието и науката Галин Цоков в навечерието на Първата олимпиада по изкуствен интелект в света. Министерството на образованието и науката, заедно с община Бургас, са двата институционални партньора на олимпиадата по ИИ,..

публикувано на 02.08.24 в 16:10

Английската гимназия в Бургас с участие в националната програма „Иновации в действие“

За пета поредна година бургаската английска езикова гимназия „Гео Милев“ взе участие в националната програма „Иновации в действие“ като неиновативно училище. През тази учебна година договор за сътрудничество и обмяна на добри практики бе сключен с Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“ гр. Велико Търново. През април представители на АЕГ..

публикувано на 30.07.24 в 16:41
Снимката е илюстративна.

Бивши футболисти стават учители по физическо възпитание в Бургас

Бивши футболисти кандидатстват за учители по физическо възпитание. Увеличението на заплатите привлича спортистите. Малко са мъжете, които искат да станат преподаватели по други предмети, въпреки завишените възнаграждения, обясни Константин Янков, председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. "Кандидатите са предимно..

публикувано на 29.07.24 в 09:10

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски. Съгласно..

публикувано на 26.07.24 в 17:23
Снимката е илюстративна.

Излезе второто класиране за гимназиите

Министерството на образованието и науката публикува второто класиране за гимназиите с прием след 7. клас. То е достъпно чрез системата   https://infopriem.mon.bg/ , в която трябва да се напишат  входящият номер и идентификационен код. Класираните ученици трябва да се запишат между 22-ри и 24 юли.

публикувано на 19.07.24 в 14:17

Сменят директорите в 13 бургаски училища и още 19 в областта

Конкурси за нови директори в 32 училища в област Бургас обяви Регионалното управление на образованието.  13 от тях са в град Бургас, останалите са в Айтос, Карнобат, Несебър, Каблешково, Камено, Слънчев бряг и селата Пирне, Оризаре, Бата, Горица, Струя, Планиница, Череша, Снягово, Трънак, Факия, Лозарево, Съединение. При повечето причината..

публикувано на 19.07.24 в 11:33

Обучиха деца от занималнята на читалище „Асен Златаров" как да опазват горите от пожари

„Безотговорността е най-опасната искра", научиха децата от лятната занималня на Народно читалище „Асен Златаров" - Бургас.  Регионална дирекция по горите в Бургас съвместно с Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ организираха информационно-образователно мероприятие за опазване на горите от пожари сред деца и подрастващи...

публикувано на 17.07.24 в 17:28