Правителството предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, в специалности с държавна субсидия. Това ще улесни достъпа до висше образование, независимо от социалния и финансов статус. Ще подпомогне и демографската политика. Заради голямата разлика в таксите за различните университети, териториалното разпределение на студентите и по специалности е неравномерно. От друга страна, редица европейски държави предлагат безплатно висше образование, с което привличат част от българските гимназисти. Премахване на таксите ще направи българските висши училища по-привлекателни при избора на житейски път в чужбина, или в България, пише в мотивите за предложението. Разходите за обучението ще бъдат осигурявани от държавата. За да се случи това обаче, трябва да се приемат промени в Закона за висшето образование, които, по думите на премиера Николай Денков, ще бъдат качени днес за обществено обсъждане.
Необходимата сума за безплатното висше образование се изчислява между 120 и 150 млн. лева годишно. Тези средства са осигурени още от втория семестър на тази академична година 2023 – 2024 г., уточни премиерът пред журналисти в Министерския съвет, съобщава БТА.
Общият брой записани студенти в държавните висши училища през 2022/23 г. са 188 194, докторантите са 6 259 души. Подобна е бройката и за тази година, информира премиерът Денков.
Таксите за платено обучение в държавните и частните висши училища остават.
Целта е да няма умен младеж в България, който иска да учи в университета и не може да го направи, защото трябва да плаща такси, посочи Денков. По думите му, тези мерки трябва да бъдат допълнени и с мерки за още по-стриктно спазване на критериите за качество. Образованието винаги е било национален приоритет, а с последните промени в Конституцията е обявено за национална ценност, допълни премиерът Денков.
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално радио. Подготвили сме ви разговори за миналото, за предизвикателствата на днешния ден пред медиите..
В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..