Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МИРГ "Приморско-Царево" за идеята на "Грийнпийс България":

Рибари не желаят резерват в Черно море от Созопол до Царево

| обновено на 03.09.24 в 17:50

Рибарите от Местната инициативна рибарска група "Приморско-Царево"  не одобряват създаването на морски резерват в Черно море, съобщи един от представителите на сдружението Димо Димов.Идеята е на „Грийнпийс България", според нея  защитената зона трябва да е навътре в морето от Созопол до Царево, в рамките на 570 кв. км.

Говорил съм и с кметовете на общините, никой не е съгласен, уточни Димов. Нито той, нито някой от рибарската общност са били потърсени, за да бъде чуто тяхното мнение. Рибарят добави, че публикацията за резервата е от юли, а той е научил съвсем случайно за нея.Негови приятели от Чирпан са му обяснили, че има статия в пловдивски сайт. След това Димов чете и материал в сайта на БНР.  По-късно подборно изчита доклада и предложението на "Грийнпийс".

Черно море има брегова ивица от 5 824 км., граничи с 6 държави, обясни той. От тази ивица 6,5% са на България-378 км:

"Те искат от нос Агалина до Варвара да бъде резерват. Около 30 процента от бреговата ивица няма да я има.В резервата се посочва, че няма да се допуска човешка дейност, само охрана, научни наблюдения. Това е безумие и геноцид над населението над трите общини-Приморско, Созопол и Царево. Крайбрежието не е само риболов, има туризъм, има преработвателни предприятия на риба и рибни продукти.Включително и внос, защото нашият улов е недостатъчен за едно такова производство целогодишно."

В доклада се посочва, че 96 % процента от морското дъно е добро, каза още Димов. Не добро е 3.34 процента, това означава, че няма нужда от съхраняване допълнително.Появиха се нови риби през последните години, които бяха изчезнали, заяви още рибарят:

"Само три процента от улова на сафрид е от България, 97% е от Грузия и Турция. Каквото и да направим, Черно море е много специфично, вливат се най-големите реки на Европа Дунав, Днепър и Днестър.Те минават през едни от най-големите градове,това всичко влиза в Черно море."

Димов беше категоричен, че рибарите искат да има разнообразие на риба и морски обитатели в морето. Те самите пазят различните видове и подчерта, че замърсяването на морето не е следствие от риболова.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Полукчиев: До 30% ще се завиши цената на гроздето

Гроздоберът в Бургаско е започнал няколко седмици по-рано от обичайното, каза председателят на регионалната лозаро-винарска камара Бургаска Южночерноморска Антон Полукчиев. Производители берат белите сортове – мускат отонел, совиньон блан и шардоне. Голямата суша в региона е довела до бързо зреене, натрупване на захарите, но..

публикувано на 03.09.24 в 08:00

Държавата още не е възстановила над 1,2 млн. лева, които изразходи Царево след наводненията

Заради влошената метеорологична обстановка от една седмица на територията на общината заседава денонощен кризисен щаб. Това съобщи кметът на Царево Марин Киров в студиото на БНР Бургас. През последните дни времето над морската община е динамично: „Бяха предприети редица превантивни мерки и дейности, като включително преди началото на летния..

обновено на 01.09.24 в 11:33

Хотелиер: До 40-50% са намаленията на туристическите пакети през септември

През септември намаленията достигат до 40-50 % , в зависимост от категорията и пакетите на почивки, каза в студиото на БНР Бургас хотелиерът Елена Андонова. Тя е управител на 7 хотела в Свети Влас и Слънчев бряг, като е създател и на Асоциация на туристическия бизнес в България. Тя уточни, че през септември времето ще се задържи с приятни..

публикувано на 01.09.24 в 10:58

Природният газ поскъпва с близо 2%

Природният газ поскъпва от днес с близо 2% . Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на синьото гориво за следващия месец от 61,91 лв. за мегаватчас .В първоначалното си заявление от 12 август "Булгаргаз" прогнозираше намаление на цената с около 2% до 59,54 лв./MWh. Според КЕВР, причината газът да поскъпне, вместо да поевтинее, е, че..

публикувано на 01.09.24 в 08:15
Летище Бургас

1,2 млн. чужденци са пристигнали по Южното Черноморие този сезон

1 млн.и 200 хиляди са чуждестраннитетуристи пристигнали по Южното Черноморие този сезон. Няма регистриран ръст, а нивата са същите като миналата година.  Те са далеч от рекордните 3-милиона туристи в най-силната за българския летен туризъм 2019-а година. Това показват данните на бургаското летище.  Последният чартърен полет за сезона е планиран за..

публикувано на 01.09.24 в 07:32

Възобновяват работата по създаването на Гаранционен фонд

От началото на септември министърът на туризма Евтим Милошев ще възобнови дейността на работната група, която подготвя промените в Закона за туризма, свързани със създаването на Гаранционен фонд. Новата структура трябва да защитава потребителите при фалити на туроператорски компании и предизвика възраженията на браша, който заплаши с протести...

публикувано на 29.08.24 в 17:24

Община Приморско отчита рекорден ръст от 30 % в края на сезона

Община Приморско отчита ръст от 20-30 % в края на сезона. Българският турист преобладава тази година, но имаме и от Чехия, Словакия и Полша, каза кметът на морската община Иван Гайков: „Не се наблюдават толкова чуждестранни туристи, заради затруднението с полетите на летище Бургас. Доста по-трудно става да задържим интереса на..

публикувано на 29.08.24 в 08:10