Запее ли песента, притаяваш дъх и се пренасяш в подножието на Пирин, за да погледнеш към висините, за да усетиш духа на пиринци и техния мироглед към всичко, което заобикаля гостоприемните жители на Югозапада. Там в малкото китно селце Хотово, разположено между градовете Мелник и Сандански на 21 юни през 1931 г. се ражда доайенът на пиринската народна песен – Роза Цветкова, ярък наследник на изворната, първична музикална традиция на Пиринския край.
Талантът на първата изпълнителка на пирински песни в редиците на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев” се проявява в ранна детска възраст. Първоначално пее в семейната среда, на седянки, празнични поводи, съпровождана от майчиния глас, който подтиква малката Роза да се отдаде изцяло на красивата народна песен. Съвсем естествено е двугласното пеене в тази част на страната да обедини гласовитите – майка и дъщеря, запявайки песни като „Надига се Стоян хайдутин”, запазена до днес в архивния фонд на БНР. Майка й Иванка Цветкова „води” мелодията, а Роза „влачи” основния бурдониращ тон. Ученичка 11 клас в гимнацията в гр. Сандански, гласът на Роза Цветкова докосва сърцата на видните фолклористи: Филип Кутев, Райна Кацарова, Елена Стоин, Иван Качулев, след което идва поканата за новосъздадения Държавен ансамбъл за народни песни и танци. Коприненият глас вдъхновява маестро Филип Кутев да създаде едни от най-изящните хорови партитури върху песни из репертоара на Роза Цветкова /„Айде слънце зайде”, „Кажи, кажи, Ангьо мори”/.
Това е изпълнителката – първообраз на най-известните и популярни пирински песни, обичани от поколения българи: „Сестра кани брата на вечеря”, „Зайди, зайди ясно слънце”, „Лозо, Лозано”, „Айде пушка пукна”, „Панаир ми се сбираше” и мн.др. Но дали днес знаем, че именно Роза Цветкова е певицата издирила тези песенни находки от селища като Огражден, Пирин, Беласица, Горешево...
Нека по-често младите изпълнители, които презаписват старите песни, да се обръщат към първоизточника, горчиво споделя Роза Цветкова.
А какъв глас, какъв изказ на текста, какво дихание, фраза, орнаментика... Разнообразни по мелодика, ритмика и тематика, песните на Роза Цветкова са ярко отражение на бита и нравите на жителите в Пиринския край. Всичките й изпълнения за любов, мъка, борба, радости и веселия, мегдански хора, ни отвеждат в едно друго пространство, носещо емоционалното въздействие върху публиката и радиослушателя.
Над 50 са регистрираните солови записа във фонотеката на БНР, обработени от Коста Колев, Христо Тодоров, Георги Минчев, Божидар Абрашев, Николай Кауфман и др., някои от които издадени на грамофонни плочи. Като солистка на ансамбъл „Филип Кутев”, сопрановият глас на артистката Роза Цветкова се вплита в различни камерни състави. Пее в квартета на „Полегнала е Тодора”, в трио с Янка Младенова и Стояна Лалова /„На пат йодам, за пат прашам”/, както и с различни концертиращи групи. На 21 юни т.г. Роза Цветкова посрещна своя 80-ти рожден ден със слушателите на програма „Хоризонт” от студио 10 на БНР. Макар трудноподвижна, лъчезарната Роза с красивите сини очи, отново с умиление и радост прекрачи прага на Радиото, за да поднесе своите пирински песни пред слушателите. Млади и стари, чрез ефирните телефони и скайп връзка поздравиха с ласкави думи Роза Цветкова.
Ето какво споделят и най-младите за певицата в интернет пространството:
За мен Роза Цветкова е най-великата българска певица. Гласът – звънлив и ясен. Съпроводът - прекрасно запълващ общата звукова картина. Днес рядко ще срещнем толкова красив глас.
Роза Цветкова е перлата на пиринското пеене, показваща с гласа си един неповторим и уникален стил. Хубаво е младите изпълнители от тази област да се обръщат към нейното творчество. Има какво да научат.
В анотация към една от дългосвирещите грамофонни плочи, фолклористката Елена Огнянова пише:
Роза Цветкова е една от най-лиричните, най-емоционалните и с висока култура на изпълнение народна певица. Тя носи в себе си ярък певчески талант, сладък глас и неподражаемо майсторство във всичките възможни нюанси. Многообразен като разноцветна свежа китка, набрана из Пирина, е песенният репертоар на Роза Цветкова. Тя сякаш с някаква ненаситна жажда е поемала великолепните песни на своя край, пречупила ги през своя творчески чародеен изпълнителски талант, за да ги поднесе на многобройните си слушатели.
Участието на Роза Цветкова в „Музикална шарения” ще чуете от звуковия файл.
ДА НИ Е ЖИВА И ЗДРАВА!
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..