С тържествена церемония пред паметника на капитан Бураго, който на 16-и януари 1878-а година прогонва турските войски и спасява Пловдив от разрушение, беше отбелязана 136-ата годишнина от Освобождението на града от Османско робство.
Да почетат делото на освободителите пред паметника на капитан Бураго дойдоха членове на Комитет "Родолюбие" и много ученици от пловдивски училища. Владимир Балчев от Държавния архив припомни, че Пловдив е щял да има съдбата на Плевен:
Решението е било да се започне продължителна обсада, но след това е променено. Пловдив е трябвало да бъде разрушен, а турците да се установят в началото на Родопите и там да се укрепят.
Тези планове се объркват от действията на капитан Бураго, който с 63-ма драгуни изненадващо преминава Марица и навлиза в Пловдив. Помага му въоръжена група българи - католици и гърци, сформирана да брани къщите от посегателствата на черкезите. Така турците, които мислят, че армията им е форсирала реката, се оттеглят и Освобождението е обявено.
Междувременно в Пловдивския исторически музей днес беше открита изложба с реликви от Руско-турската освободителна война. Експозицията представя оригинални гравюри, издания, снимки на български опълченци, колекция от наградни знаци и лични вещи на руски офицери.
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..