Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК осъди решението на Великобритания да изисква минимален доход за имигранти, преди да кандидатстват за помощи

Снимка: Добромир Видев

Европейската комисия осъди като "неправомерно" решението на Великобритания да изисква минимален доход за имигранти от Европейския съюз, преди те могат да кандидатстват за социални помощи на Острова. Това става в момент, когато нови данни показват, че чужденците не изместват британците от местния трудов пазар.

От първи март британското правителство възнамерява да въведе правило, че идващите от ЕС трябва да печелят поне по 150 паунда на седмица в продължение на три месеца, за да бъдат определени като работещи и да имат право на достъп до социалната система в държавата, но говорител на Европейската комисия заяви пред в-к "Дейли телеграф“, че това нарушава европейските закони. Те постановяват, че определението за работник не може да зависи от финансовите средства, които човек получава. От Брюксел добавят, че европейските мигранти, които не работят, също имат право на социални помощи, каквито се полагат и на британски граждани.

Подложено на натиск от антиимигрантски среди, правителството на Дейвид Камерън се опитва да успокои опасенията, че чужденци изместват британците от трудовия пазар и изсмукват средства от държавата в условията на икономическа криза. Последните проучвания на Острова обаче показват точно обратното. Въпреки че броят на българите и румънците, работещи в Обединеното кралство, се е увеличил с близо 1/3 за последната година, това не е било за сметка на местната трудова ръка. От 90 000 души в края на 2012-а година, те са станали 125 000 през декември 2013-а г. Изследване на вътрешното министерство, Хоум офис, обаче е установило, че все повече британци са наемани да вършат нискоквалифицирана работа, която през последното десетилетие се извършваше предимно от чужденци. От общо 435 000 нови работни места във Великобритания през последната година близо 370 000 са били заети от местни хора.

Първите официални данни, които трябва да покажат дали опасенията за имигрантски наплив от България и Румъния след падането на трудовите ограничения след 1-ви януари 2014-а година са оправдани, се очаква да бъдат публикувани през месец май.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Перник

Съдът постанови: АПИ отговаря за 10% от вредите при катастрофата на магистрала "Струма" през 2021 г.

Окръжен съд-Перник постанови, че Пътната агенция отговаря за 10% от настъпилите вреди при катастрофата преди две години и половина на автомагистрала "Струма", при която автобус от Северна Македония с над 50 пътници самокатастрофира и изгоря.  Решението е по едно от делата, заведени от близки на загиналите 45 души и е идентично с първото решение на..

публикувано на 10.01.25 в 13:34

На протест: Поискаха оставката на шефката на Областното пътно управление в Кюстендил

В Кюстендил се проведе протест с искане за оставката на директора на Областното пътно управление в града Юлияна Божилова.  Протестиращите отправят обвинения, че заради бездействие години наред се е стигнало до катастрофата от 28 декември, когато при катастрофа загина 18-годишно момиче след сблъсък на автомобил със стадо коне. Оказа, се че днес..

публикувано на 10.01.25 в 13:22

Прокуратурата в Смолян започна проверка по случая с вербална агресия над дете от майка му

Прокуратурата в Смолян започна проверка по разпространения в социалните мрежи видеоклип за вербална агресия над дете от майка му.  Разследването на прокуратурата е по текст от Наказателния кодекс, който предвижда наказание "лишаване от свобода" до три години или пробация, както и обществено порицание. Вчера в социалните мрежи беше публикуван видеоклип,..

публикувано на 10.01.25 в 13:18

Депутатите приеха 3 дни срок между двете четения по промените в Закона за съдебната власт

Народното събрание съкрати на 3 дни срока за предложения между двете четения по промените в Закона за съдебната власт. До решението се стигна след 30-минутна почивка в самото начало на пленарното заседание. Трите проекта за изменение в Закона за съдебната власт бяха приети на първо четене в сряда, 8 януари. Тогава остана стандартният срок за внасяне на..

публикувано на 10.01.25 в 13:07
Кирил Петков и Асен Василев

Кирил Петков - обвинен, но пуснат с "подписка" от прокуратурата

Прокуратурата повдигна обвинение на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Той беше пуснат с мярка "подписка". Според прокуратурата, Петков е нарушил служебните си задължения, като е давал разпореждане на полицейски служители да арестуват Борисов, Горанов и Арнаудова. Това обаче не е било функция на МВР, а разследването е..

публикувано на 10.01.25 в 12:29
Димитър Главчев

Главчев за Шенген: Няма да допусна лъжица катран в това достижение

Служебният премиер Димитър Главчев посети Дунав мост при Русе, за да провери лично как е организирано преминаването през буферните паркинги преди моста. В момента на контролния пункт няма опашки, но е възможно да се образуват заради подновения преди два дни ремонт на съоръжението. Започва втората част от ремонта на Дунав мост край Русе..

публикувано на 10.01.25 в 12:26

Украйна ще получи допълнителна военна помощ за 2 млрд. долара

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че западните съюзници на Киев са се ангажирали в хода на разговорите в Германия във формата "Рамщайн" с допълнителна военна подкрепа за Украйна на стойност 2 милиарда долара. Общо 34 държави са изразили готовност за подкрепа в различни направления - противовъздушната отбрана, информационните..

публикувано на 10.01.25 в 12:23