Правителството оставя страната в устойчиво състояние с фискален резерв над 8 млрд. лв. и възможност за гъвкава политика в следващите месеци, коментира финансовият министър Петър Чобанов. Финансовото министерство подготвя доклад за състоянието на бюджетите на министерства и ведомства, съобщи Петър Чобанов.
Мисля, че той (бел. ред. – докладът) ще е полезен, когато дойде служебният министър, да е наясно на каква база стъпва. До края на седмицата би трябвало да е готов.
На въпрос в какво финансово състояние е държавата Чобанов отговори:
Оставяме държавата в устойчиво финансово състояние. Независимо от всички приказки за фалит, независимо от всички заигравки с големи числа, оставяме държавата с един стабилен фискален резерв, който в частта му без средствата, които чакаме от Европа, надхвърля осем милиарда. Фискалният резерв надхвърля осем милиарда и в следващите няколко месеца дава възможност за гъвкавост и посрещане на нежелани събития. Знаем за какво трябват тези пари. Дългът, който направихме на международните пазари, до момента за три милиарда, е за покриване най-вече на емисията, която подлежи на падеж през януари следващата година. Но дотогава има време. И междувременно това дава някаква допълнителна гъвкавост по отношение на бюджетния дефицит, който в основната си част се поражда от европейски средства. Горе-долу към края на юли ще бъде наполовина разделен между национален и европейски дефицит.
Чобанов коментира и зачестилите искания на ведомствата за одобряване на извънредни разходи в последните заседания на кабинета.
Сега им дойде времето. За много от тях бяха положени допълнителни усилия от самите министерства и сумата, която се одобрява, е далеч по-малка от сумата, която е предварително поискана.
Има налични средства за покриване на щетите от бедствията, смята министърът.
Въпросът е те да се разпределят ефективно и наистина да се използват за това. Сега все пак в централния бюджет ще остане ресурс, добави Чобанов.
От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене. Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..
Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..