Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френската военна сделка с Русия - ползи и последствия

| обновено на 24.07.14 в 12:23

Често политиката се представя в литературата като лека жена. В живота обаче, както рядко се случва, ситуациите надминават художественото творчество. Най-древният занаят, от който се изкарват пари като от всяка търговия, все пак предполага известна почтеност - услуга срещу заплащане. В политиката обаче заплащането надскача всичко останало, а коректността е запратена в ъгъла като особено дразнещ елемент.

Вчера президентът на Франция Франсоа Оланд потвърди, че страната на петлите ще достави  в срок на Русия първия военен кораб "Мистрал". Това се случва на фона на военните действия в Украйна, при която Москва не крие подкрепата си за сепаратистите. Става дума не за обикновен, а за военен кораб, който явно няма да разхожда руски граждани по време на почивката им.

Тази сделка е в очевиден дисонанс с почти ежеседмичните заседания в европейските институции, на които мъдрите глави се чудят какви допълнителни санкции да измислят срещу Русия. Как да очакваме от официален търговски партньор, какъвто в случая е Франция, да вдигне ръка в полза на тяхното подсилване? Как могат французите да убедят европейските си партньори, че този кораб няма да бъде използван при евентуални действия срещу Украйна?

Истината е, че докато Европа търси консенсус в действията си срещу Русия, президентът Владимир Путин не се затруднява с такива подробности и печели битките много по-лесно. Малките страни, които настояват за по-сериозни санкции, на практика се оказват изолирани, а големите и по-влиятелни като Франция водят такава политика, при която дребни въпроси като войната, човешкия живот и правата на украинците са избутани доста настрани от "Мистралите" и следващата крупна сделка, която ще се появи на хоризонта. Остават само вялите и нищо незначещи думи за морална подкрепа на Украйна.

Преди 7 години, малко преди освобождаването на българските медици в Либия, се завъртя информация за друга оръжейна сделка между бившия президент Никола Саркози и тогавашния либийски лидер Муамар Кадафи - за изтребители "Рафал", както и за строеж на атомна централа в Джамахирията. Макар тези твърдения да останаха недоказани, за тях можеше да се намери оправдание - нали няколко човешки живота струват един такъв компромис? А и размириците в Либия започнаха доста по-късно - тогава Кадафи изглеждаше непоклатим.

Какво обаче би оправдало днешната сделка между Франция и Русия? Нима за Франция изплащането на една неустойка би било до такава степен непоносимо, че да срине икономиката й?

Ако Оланд беше намерил куража да каже "не", може би това щеше да бъде моментна финансова загуба, но пък морална инвестиция, която по-късно се отплаща. С доверието на партньорите от ЕС и на бъдещите нейни членове, сред които вероятно ще е и Украйна.

На този етап обаче Франция предпочете договорката, която осигурява бързите пари. За сметка на другата инвестиция, която изискваше повече кураж.

Коментара на Ангелина Пискова можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Мурсалево гледат заедно Европейското благодарение на млад човек, избрал да се върне на село

От началото на Европейското първенство по футбол площадът на село Мурсалево оживява всяка вечер. Пред 8-метровия екран, за да гледат мачовете, се събират не само жители на селото. Станислав Грозданов - млад човек, който се завръща наскоро в дядовата си къща - вярва, че има смисъл от инициативи, които да събират хората в селото и да сплотяват..

публикувано на 25.06.24 в 09:33

Заради частни ВЕЦ-ове ли, земеделските производители останаха без вода за напояване

Редуцирани са ни количествата вода за напояване от МОСВ почти наполовина и нямам обяснение на това, след като язовирите са по-пълни от 2020 г. – на 54% са. Това каза в интервю пред БНР директорът на Напоителни системи Снежина Динева. Недоволството на земеделските производители заради липса на вода расте и очакват днес проблемът с..

публикувано на 25.06.24 в 09:21
Костадин Костадинов

Костадинов: Възможно е да има правителство в този парламент

"Възможно е да има правителство в този парламент и ние заявихме възможната според нас формула: 125 мандата са тези, които са различни от тези на ГЕРБ и ДПС". Това заяви по време на консултациите при президента Румен Радев лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "Една причина за апатията на гласоподавателите е, че има две партии, които..

публикувано на 25.06.24 в 09:12
Петьо Цеков

Петьо Цеков: Сметките сякаш са: "Дайте да намерим 5-6 човека"

"Очаквам, че Борисов ще възложи на някои, примерно на Росен Желязков, да състави правителството. Такова правителство ще бъде написано на хартия, ще бъде предложено за гласуване в парламента, а дали ще мине наистина, зависи не от публичните разговори в момента".  Това каза за БНР Петьо Цеков - журналист и заместник-главен редактор на..

публикувано на 25.06.24 в 09:09

Тежка катастрофа с две жертви край София

Тежка катастрофа с две жертви е станала на пътя между софийските села Световрачене и Локорско. Лек автомобил е блъснал пешеходка. Загинали са шофьорът на колата и пресичащата пътното платно жена.  Сигналът за инцидента е подаден в 01:37 часа тази нощ, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в София. Пътуващи в района..

публикувано на 25.06.24 в 08:56
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: ЕС е най-големият в света гарант за стабилност, траен мир и благоденствие

Междуправителствените конференции за Молдова и Украйна са отделни, защото всяка държава има свой собствен път и се оценява по собствените си стъпки. Това каза за БНР Зинаида Златанова - бивш ръководител на представителството на ЕК в България Започват междуправителствени консултации ЕС - Украйна и ЕС - Молдова " Процесът на разширяване на ЕС..

публикувано на 25.06.24 в 08:26

Конференция за биологичното производство в Пловдив

"Биологичното производство - предизвикателства и тенденции" е темата на международната конференция за биологичното производство, която започва днес в Пловдив под егидата на министерството на земеделието. За пръв път от 2017 г. насам в България има увеличаване на биологичното производство, отчитат организаторите и очакват в рамките на конференцията да..

публикувано на 25.06.24 в 08:11