Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вежди Рашидов: В парламента трябва да влязат повече хора на културата

Снимка: БГНЕС

Ще се боря плавно да се вдига бюджетът за култура, заяви в предаването „12+3“ министърът на културата Вежди Рашидов.

Амбицията ми винаги е била за 1% от БВП да бъдат отделени за култура. Кризата не е само в културата. Кризата е във всички сфери на нашия живот. Въпреки всичко трябва ясно да кажа на колегите – трябва малко да чуваме нещата, които са истини. Истината е това, че Министерството на културата го бяхме оставили с пари, го заварихме с 12 млн. дефицит. Това значи, че за ноември и декември ние нямахме пари за заплати. С огромни усилия, докато хората протестират, някой трябва да се бори за тези заплати. Успяхме да вземем 5 млн. от централния бюджет, за да може ноември и декември нито един български творец да не си отиде без заплата за Коледа. Това бяха големи усилия. Да не забравяме, че бюджетът на културата беше 120 млн., сега го качихме на 126 млн. В тази сфера има постъпателен растеж. Да, разбира се, не са достатъчни парите за култура и те никога не са били достатъчни и никой не опровергава факта, че ние имаме на Балканите и в Европа най-ниския бюджет.

По думите на министъра, тези 126 млн. за култура няма да стигнат за археологията, както и за нови по-големи проекти.

Тези пари ще ни стигнат българската култура да функционира нормално. Радвам се на това, че единственото министерство, което увеличи бюджета си с 6 млн. върху стария бюджет, е културата, добави той.

Не стигат парите, защото ние имаме най-ниският процент спрямо БВП. Това никой не го крие. Приоритет ще бъде, когато в парламента влязат повече хора на културата. /…/ Хората, които се занимават в култура, трябва да поемат отговорността да влязат в комисиите и да изковат живота – този, който те желаят. Иначе остава само едно викане отстрани и едно нищо отвътре. /…/ Има много политици - те разбират от своите сфери, но много малко от тях, не че са лоши, а те не разбират културата. Именно затова това е положението в културата, коментира Вежди Рашидов.

Гласът на българските творци е глас Божи. Когато големи български имена са на стачка, това са сериозни знаци. Аз съм на страната на българските творци, категоричен бе още министърът на културата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Злата Чочиева

Злата Чочиева: Сцената е един от най-важните учители за музиканта

Струва ми се, че пианистката Злата Чочиева няма все още български фен клуб – името ѝ не е познато по нашите ширини, затова бих започнала с акценти от нейната биография:  Родена е в Москва, но има осетински корени – името Злата дори звучи много по нашенски и тя твърди, че често я питат има ли нещо балканско в кръвта ѝ.  Сяда на пианото на 4,..

публикувано на 30.08.24 в 18:51
Дани Белчева

Дани Белчева: Желанието да си искрен те отклонява от клишето

"Влече ме джазовата естетика с тази импровизационна част , с която всички музиканти, джазмени неизменно изразяват себе си. И винаги се получава диалог, слушаш като че ли другите повече от себе си. Исках да опозная себе си през този завой, през това пресичане." Това каза в интервю пред БНР Дани Белчева, която със своя квартет ще изнесе концерт..

публикувано на 30.08.24 в 11:05
Камен Чанев

Спомен за непрежалимия тенор Камен Чанев

В рубриката за българското музикално минало и видните личности в историята "Помните ли..." Красимира Йорданова разказва за тенора Камен Чанев по случай 60-годишнината от неговото рождение, която той не доживя: Трудно ми е да попитам помните ли Камен Чанев - до скоро, като че ли вчера, звучеше неговият красив глас и ние се радвахме на тази красота...

публикувано на 28.08.24 в 18:57

Аполония на 40: Кои класически музиканти ще празнуват в Созопол

На 29 август с концерт на Симфоничния оркестър на БНР с неговия главен диригент Константин Илиевски и солистка - оперната певица с блестяща  международна кариера Светлина Стоянова, в Амфитеатъра на Созопол ще бъде поставено началото на Празниците на изкуствата "Аполония".  Традиция е българският културен елит да се събира в артистичните пространства на..

публикувано на 28.08.24 в 18:14
Тихомир Стоянов и Йохана Траянова

Из фотосите на Българския визуален архив

Няма друго такова столетие, като изминалото, в което и част от нас са родени. Столетие пълно с предизвикателства и противоречия, но позволило на хората да достигнат днешния ден, много по-сигурни в себе си и бъдещето на децата си.  Днес ви предлагаме да направим една "Спирка София 70" . Така е озаглавена изложбата от фотографии на Панайот..

публикувано на 27.08.24 в 10:20
Иван Русланов и Джорджа Уилкинсън

"Фантомът на операта" отново е в България от 29 август до 5 септември

Мащабният мюзикъл "Фантомът на операта" отново е в България от 29-и август до 5-и септември. Дъги Картър, Джорджа Уилкинсън и Бриджит Костело със специални интервюта за предаването на програма "Хоризонт" - "Понеделник вечер". През април актьорът Дъги Картър се превъплъти в Раул Дьо Шани. Персонажът, също влюбен в красивото сопрано..

публикувано на 27.08.24 в 09:39

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

12-то издание от 31-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на фотоизложбата в чест на 110-годишнината от рождението на великия български бас Борис Христов, която можете да разгледате до 28-и август в зала 3 на Общинския културен институт “Красно село“ в София. Включена е и..

обновено на 26.08.24 в 18:47