Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шестима българи са задържани в Судан от групировката "Суданско народно освободително движение – Север"

| обновено на 28.01.15 в 11:53

Шестима българи са задържани в Судан от групировката "Суданско народно освободително движение – Север", съобщиха от Министерството на външните работи. Министърът на външните работи Даниел Митов увери, че нашите сънародници са добре и за тяхното освобождаване преговарят представители на ООН:

Не става въпрос за плен в случая. Хората от ООН са ангажирани с преговорите за тяхното освобождаване, ние сме в контакт с тях, поддържаме връзка. Когато имаме повече информация, ще я съобщим.

Отвлечените българи са служители на наша фирма, изпълняваща договор за Световната продоволствена програма на ООН. Имената на тримата членове на екипажа на хеликоптера и тримата други служители на фирмата не се съобщават. Хеликоптерът е превозвал хуманитарна помощ и е летял по маршрута от град Румбек, Република Южен Судан, до столицата на другата Република Судан - Хартум. По неизвестни причини хеликоптерът е бил принуден да кацне в района на град Кадугли, в южната част на Република Судан. По информация на българското министерство на външните работи българите са били временно задържани от групировката "Суданско народно освободително движение – Север", която води военни действия срещу правителствените сили в района.

Шестимата отвлечени "се намират на сигурно място и се чувстват добре", съобщи мениджърът на българската авиокомпания в Судан. Суданското правителство е изпратило в района военен самолет, който е локализирал хеликоптера от въздуха и е установил, че няма видими поражения по него. Представители на ООН са влезли в контакт с бунтовниците, за да издействат освобождаване на задържаните, потвърди за "Хоризонт" говорителят на външното министерство Бетина Жотева.

Говорителят на Световната продоволствена програма за Судан Амор Алмарго каза пред БНР следното:

Имаме данни, че екипажът е в безопасност. Ние правим всичко по силите си за тяхното сигурно и бързо освобождаване. 

Електронното издание Sudan Tribune цитира представител на "освободителното движение", който потвърждава, че българите са добре, и уверява, че ще бъдат освободени незабавно, след като бъде потвърдено, че са служители на продоволствената програма, а не на правителството в Хартум.

Това не е първият случай на отвличане. Точно преди 5 години в суданския размирен район Дарфур отново хуманитарен хеликоптер на ООН беше превзет и трима пилоти от български произход бяха отвлечени от въоръжена банда. Тогава трябваха пет месеца преговори с похитителите преди екипажът да бъде освободен. 

"Суданско народно освободително движение – Север" е обявено за незаконно от правителството в Хартум и воюва срещу армията на Република Судан.

След референдум през 2011-а година Судан се раздели на две републики, но от тогава се водят тежки въоръжени сблъсъци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският патриарх Даниил се помоли за загиналите и пострадалите при пожара в РС Македония

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..

публикувано на 17.03.25 в 21:18
Дейвид Лами

Британският външен министър се обърна задочно към руския президент

На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня.  Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..

публикувано на 17.03.25 в 21:06
Снимката и илюстративна, архив.

След като лодка със сирийци се преобърна край Кипър: 2 души са спасени, открити са 7 тела

Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..

публикувано на 17.03.25 в 20:53

"Ауди" ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 г.

Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...

публикувано на 17.03.25 в 20:33

Младежи от РСМ се наложи да пренощуват в София, за да дарят кръв в "Пирогов"

10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста.  Десетимата младежи ще останат..

публикувано на 17.03.25 в 20:11
Управителят на ВиК - Ямбол Христина Микуцева

Напрежение в Ямбол, искат оставката на управителя на ВиК

Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..

публикувано на 17.03.25 в 19:55

И в Плевен протестираха срещу зверствата над животни

Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..

публикувано на 17.03.25 в 19:41