Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законопроектът за промени в Конституцията беше приет на първо четене във временната комисия в НС

Снимка: архива

Съкратеният вариант на законопроекта за промени в Конституцията, пряко свързани със съдебната власт, беше приет на първо четене във временната парламентарна комисия. Проектът беше внесен в края на лятната сесия от 180 народни представители.

ГЕРБ, Реформаторският блок, Патриотичният фронт и Българският демократичен център подкрепиха трите точки на съгласие между партиите. Това са разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии - съдийска и прокурорска, създаването на възможност за внасяне на жалби от Висшия адвокатски съвет до Конституционния съд и засилване на ролята на Инспектората на Съвета.

Съгласно приетия във временната комисия на първо четене законопроект, съдийската колегия ще има 13 членове, шестима, избирани от Общото събрание на съдиите, и петима от Народното събрание. Прокурорската колегия ще има 12 членове, в това число главният прокурор, четирима членове, избирани от Общото събрание на прокурорите, един, избран от Общото събрание на следователите, и шестима, избирани от Народното събрание.

Заседанията на пленарния състав ще се ръководят от министъра на правосъдието. Въвеждат се и нови правомощия на Инспектората към ВСС. Той ще прави проверки за конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи. ДПС дадоха своята подкрепа, но изразиха принципните си резерви: 

Разпределение в прокурорската колегия не отговаря на принципа за независимост на съдебната власт или пък, че не е от компетентността на Обикновено народно събрание, естествено, ние не бихме могли да подкрепим, обясни Четин Казак.

От ДПС ще изчакат решението на КС, който беше сезиран предварително, и ще се съобразят с него, каза ощеКазак.

От БСП заявиха, че становището им е непроменено и няма да подкрепят законопроекта. Против гласуваха и от АБВ. "Атака" не участваха в заседанието. Реформаторите дадоха заявка да не правят допълнителни предложения между първо и второ четене, като ще настояват за въвеждане на явното гласуване във ВСС.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Велкова

Росица Велкова: Още 2022 г. беше ясно, че излизаме от стабилната фискална политика

Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г. Това каза пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите, като уточни: "Прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент . ... Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск..

публикувано на 12.01.25 в 11:03
Александър Николов

Александър Николов: Ефектът от увеличението на тока ще се усети второто тримесечие на годината

Цените на електроенергия са резултат от много действия и бездействия. Състоянието изцяло на системата е тежко и тежко е меко казано. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов в интервю пред БНР. За да се обърне ситуацията, в която през 2022 г. България е бил най-големият износител на електроенергия, а сега е..

публикувано на 12.01.25 в 11:00
Атинската академия, 16 февруари 2021 г.

Дъжд, сняг и бури в Гърция

Продължава лошото време в Гърция, но няма затворени пътища. Гражданска защита предупреждава, че днешният ден ще е изключително тежък със силни дъждове, бури и сняг. В Северна Гърция по високите места от тази нощ вали сняг. Дъжд с вятър засегна по-ниските места в района. Мъгла затруднява трафика. До края на деня снегът ще засегне и по-ниските..

публикувано на 12.01.25 в 10:43

Къде се чупи образованието?

" Няма как училището да свърши цялата работа - и да образова, и да възпитава - това е проблемът на нашето общество. Няма как то да е единственият виновник за успеваемостта на учениците и след това накъде се движи обществото ".  Това каза пред БНР Неда Кристанова , директор на Института по образование към Министерството на образованието и..

публикувано на 12.01.25 в 10:21
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Необходими са бързи реформи в учебното съдържание

Необходими са бързи реформи в учебното съдържание, системата за оценяване и системата за санкциониране и стимулиране на учениците, коментира пред "Хоризонт" Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник-образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета: "Първата част е..

публикувано на 12.01.25 в 09:47

43 машини почистват пътищата в Смолянско

43 машини са на терен и почистват пътищата в Смолянска област. Между 10-15 см е новата снежна покривка в планинската област. Няма въведени ограничения за движение на автомобилите. Няма и населени места без електрозахранване, съобщи зам. областният управител на Смолян Адриян Петров. В областния град снежната покривка е около три сантиметра. 

публикувано на 12.01.25 в 09:44
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Рияд е домакин на среща за прехода в Сирия

Саудитска Арабия днес е домакин на среща на ниво висши дипломати от европейски и близкоизточни страни и от САЩ, на която ще се обсъжда преходът в Сирия след падането от власт на правителството на Башар Асад, предаде АФП. Ще има две заседания. Първото ще е между арабските държави, а второто между тях и останалите страни, сред които..

публикувано на 12.01.25 в 09:17