Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството на Франция обяви бедствено положение в пострадалия от наводението район

Непрекъснато се увеличава Броят на жертвите на опустошителното наводнение по френската Ривиера миналата нощ. Правителството на Франция обяви бедствено положение в района.

Наводнените райони в Южна Франция се съвземат мъчително от среднощния потоп. 16 станаха жертвите, петима са в неизвестност засега. Над 20000 домакинства са още без електричество. Железопътният транспорт в района няма да бъде възстановен до утре. Много пътища са още непроходими. Миналата нощ стотици пътници бяха блокирани във влаковете и на летището в Ница. 
Купчини отнесени автомобили, свлачища и кал се виждат по улиците в Кан, Ница и други градове в околността. Стихията е отнесла витрините на магазини и заведения, днес полицията арестува десетина души при опити за обири.
Равносметката за щетите се очертава катастрофална. Френският президент Франсоа Оланд, който от няколко часа се намира в района на бедствието, обеща бързи обезщетения на пострадалите. Той изказа съболезнования на близките на жертвите и благодарност на спасителните екипи.
Президентът направи изявление в Биот, където трима души загинаха в местния старчески дом.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От пожарната призовават да не се палят сухи треви, клони и храсти, предупреждават за опасностите

Със затоплянето на времето противопожарните служби ежедневно гасят пожари, тръгнали от запалени сухи треви и човешка небрежност . Те апелират към хората да бъдат внимателни, за да се избегнат инциденти. Със затоплянето и началото на пролетното почистване започва паленето на стърнища, слама, суха трева и отпадъци. Преди дни, когато пламъците,..

публикувано на 21.03.25 в 17:34

Турция се готви за трети ден на протести тази вечер

Турция се готви за трети ден на протести тази вечер. Гневът заради ареста в сряда на популярния кмет на Истанбул Екрем Имамоглу в рамките на разследване за подкупи и тероризъм се разпространява във все по-големи части от страната. Днес президентът Реджеп Ердоган коментира, че Турция няма да се уплаши от "уличния терор". Лидерът на..

публикувано на 21.03.25 в 17:28

Изписаха от болницата жена, пострадала тежко при катастрофа в Русе

37-годишната жена, която заедно с двете си деца пострада при катастрофа в Русе през февруари, вече е изписана от болницата и ще се възстановява у дома си. След продължило повече от месец лечение и непрестанни грижи на лекарите и медицинските сестри, 37-годишната жена, която бе блъсната от кола на тротоар в близост до хипермаркет, вече е у..

публикувано на 21.03.25 в 17:26

Започна обработката срещу комари в община Силистра

Днес в община Силистра започна обработката срещу комари. За годината са предвидени 16 обработки – половината от тях ларвицидни, а останалите имагоцидни. Общата площ, която ще бъде третирана, е малко над 7100 декара. Договорът с фирмата-изпълнител е за две години, като максималната стойност не може да надвиши 480 000 лв. с ДДС. Ще бъдат..

публикувано на 21.03.25 в 16:47

В Габрово излязоха на протест срещу насилието над животни

Жители на Габрово излязоха на протест срещу насилието над животни и с искането жестокостта към животни да се наказва с ефективни присъди. Акцията по обед събра хора от различни възрасти, някои водеха домашните си любимци. С акцията, провокирана от шокиращия случай с насилието над животни, протестиращите поискаха ефективни присъди за..

публикувано на 21.03.25 в 16:28

Административният съд в София отхвърли жалба на Ахмед Доган, свързана с марката "ДПС"

Административният съд в София отхвърли жалбата на Ахмед Доган срещу решението на председателя на Патентното ведомство, свързано с марката "ДПС". Произнасянето на съда е във връзка със спор между двамата съпредседатели на движението   - кой да има права върху марките. Първо искания за вписване на прехвърляне на правото върху тях е било..

публикувано на 21.03.25 в 16:24

Административни процедури бавят санирането на старите сгради

Административни процедури забавят санирането на старите сгради, а в резервния списък за финансиране чакат над 2100 блока за 2,7 млрд. лева. Това предупреди кметът на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на Националното сдружение на общините. Около 2 милиарда лева са предвидени в държавния бюджет за саниране на старите блокове, но..

публикувано на 21.03.25 в 16:15