Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доктор Мила Бобадова: Трябва въвлечем полицаите в обществената нетърпимост към насилието над животни

Доктор Мила Бобадова
Снимка: Личен архив

Необходима е сериозна работа с полицаите, за да не смятат случаите на насилие над животни за смешни. Това заяви за БНР ветеринарят и дългогодишен активист за правата на животните доктор Мила Бобадова.

През 2011 г. г тя получава наградата на публиката на Български хелзинкски комитет "Човек на годината" за активната ѝ дейност по темата за насилието над животните, вследствие на която особената жестокост към животни и боевете с животни са квалифицирани като престъпление в Наказателен кодекс на Република България. Дългогодишен председател е на Комисията по контрол и професионална етика съм Областна колегия за София град на Българския ветеринарен съюз, както и ветеринарен лекар на годината 2022 г.

Доктор Мила Бобадова оценява като положителна силната обществена реакция след случая с мъчения и убийства на животни, за който миналата седмица бяха задържани двама души. 

"Понеже в този процес, все пак в него съм от 2007 г., смятам, че е позитивна посоката, обществената нетърпимост към това, което се случи", каза доктор Бобадова, но добави, че е ключово гневът на обществото да доведе до трайни промени.


"Да насочим този гняв не толкова към завишаването на наказанията, което със сигурност ще се случи. Всички политически сили виждат в това разкошна ПР акция. С това всички сме наясно. Ще припомня случая Дебора – момичето, което беше жестоко малтретирано, след което така на крак, на бързичко се приеха корекции в наказанията и какво последва от това? Абсолютно нищо. Гневът на обществото трябва да бъде насочен – супер, нека да има завишаване на наказанията, нека да има нови състави в текстовете, нека да се прецизират текстовете, но ние трябва да обърнем внимание на това защо законът не си върши превантивната функция. Докато продължаваме да звъним в полицията и в полицията отговорът е: "Хайде, сега за една котка ще се терзая", ще е така. Трябва не просто да отидем на протест. Ние трябва да говорим с тези хора, с полиция, с разследващи органи. Ние трябва да им обясним защо обществото проявява нетърпимост към това. Ние трябва да ги въвлечем в тази нетърпимост. Това трябва да е нашата цел", подчерта тя.

Не може да се разчита само на отделни хора в полицията и разследващите органи, за да има осезателна промяна в отношението към случаите на насилие към животни.

"Хората в полицията, бидейки част от денонощна от насилие, престъпност, намират тези престъпления за смешни. Не могат да асимилират, не им е обяснено, че това е един стълб, една стъпка в една посока, която е много плашеща. Познавам полицаи, които са искрено загрижени. Имам такива приятели, но това са хора, които са единици. ГДБОП винаги са показвали функции, че работят. Кибесигурност също. Правосъдният министър каза, че ще изисква сигналите за последните три години, мисля, за да види как се работи по тях. Това е нещото, което трябва да се случи. Трябва да се разследва защо нямаме движение по тези случаи, но това не трябва да успокоява обществото, а ние трябва истински да искаме работа от полицията, за това, което се случва. Ако тръгна пак да в повтарям клишетата, че когато посегнеш на животно, следващата стъпка е на човек и т.н., всички сме ги чували. Нали знаете, основният съвет, който даваме на хората, е: "Пускай жалби, пускай сигнали". И отсреща ни се казва: "О, не, не ми се занимава". Ехидните усмивки, коментарчетата. И аз съм ги чувала по мой адрес. Но това не ме отказва", подчерта доктор Мила Бобадова.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44