Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Бъчварова: Няма да има оставки в МВР заради инцидента със загиналия имигрант

| обновено на 16.10.15 в 21:14
Снимка: БГНЕС

Няма да има оставки в системата на МВР по повод трагичния инцидент със загиналия имигрант, съобщи вътрешният министър Румяна Бъчварова от граничния пункт "Капитан Андреево". Тя определи като смели действията на граничните полицаи, участвали в акцията по задържането на нелегално преминалата границата група, а самата група бежанци била с особен профил, каза министър Бъчварова. Тя определи случая като трагичен инцидент и изрази съжаление за загиналия човек. Разследването по случая продължава.

Най-важното, което трябва да припомним на всички, е, че не това е политиката на нашата страна по отношение на бежанците. Ние проявяваме изключителна загриженост. Съдействаме им там, където можем, но следваме правилата. Това е основното ни достойнство в момента и затова е възможно в такава сложна ситуация, за съжаление, да се стигне до такъв трагичен инцидент. Искам да повторя, че няма политика на проява на насилие към бежанците. Точно обратното е, но в тази изключително сложна ситуация мисля, че нашите служители са действали много смело, много рисково, с цел да спасят ситуацията и да задържат тази група. Нека не забравяме и първото нещо, което трябва да помним в тази ситуация, е, че става въпрос за незаконно преминаване на българската граница. Нашето основно задължение е да пазим българската граница, да не допускаме незаконното преминаване. В този смисъл служителите са си свършили работата, обясни Бъчварова.

Ситуацията на българо-турската граница е сериозна.

Съжаляваме, че по този начин се случва, но това е повод да си дадем сметка колко сериозна е ситуацията на българската граница по отношение на тези вълни от хора, които я преминават. Другото ни много важно задължение е да държим сметка и да предотвратяваме опасността от навлизането на такива групи, които крият риск за сигурността на страната. Евентуално за опасност с оглед на терористични заплахи. Затова следваме политиката си на непрекъснати проверки, посочи вътрешният министър.

Преди да пристигне на "Капитан Андреево"  Румяна Бъчварова е имала среща с валията на Одрин. Тя посочи, че е изразила оценката си за доброто сътрудничество с турската страна и е благодарила за съдействието, което валията е оказвал, когато е имало по-тежки ситуации.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Разследват инцидента с афганистанския мигрант

Провежда се разследване на инцидента с простреляния афганистанец. Назначени са експертизи. Късно снощи имигрантът загина от изстрел на граничния полицай Вълкан Хамбарлиев . Според МВР афганистанецът е бил от група нелегални имигранти, засечена на 30..

обновено на 16.10.15 в 18:15

Нилс Муйжниекс призова България ефективно да разследва случая със застреляния афганистанец

Комисарят за човешките права към Съвета на Европа Нилс Муйжниекс реагира на инцидента със застреляния афганистанец на българската граница с призив към българските власти пълноценно и ефективно да разследват случая и да държат на отговорността. Те..

публикувано на 16.10.15 в 18:50

Плевнелиев: Не трябва да се пренебрегват отговорностите ни да пазим националната си граница

Президентът Росен Плевнелиев изразява дълбоко съжаление за случилото се снощи близо до българо-турската граница, където беше прострелян афганистански мигрант. В позиция, разпространена от "Дондуков" 2, държавният глава нарича станалото нелеп..

обновено на 16.10.15 в 14:13
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летищата в Кипър с рекорден трафик през февруари

Двете международни летища в Кипър регистрираха най-високия трафик, постиган досега през февруари, като за първи път през този месец те надхвърлиха прага от 500 000 пътници, съобщиха от транспортното министерство.  Увеличаване на посещенията през зимата и..

публикувано на 07.03.25 в 02:22
Ямбол - Рег. библиотека

Започва голям ремонт на библиотеката в Ямбол

Предстои ремонт за близо 1,5 млн. лева на Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол. Предвижда се дейностите  да приключат до средата на следващата година.   Ремонтът е свързан основно с енергийната ефективност на сградата. Ще се извърши..

публикувано на 07.03.25 в 02:16
Мая Манолова

Мая Манолова: Бойкотът на хранителните вериги ще продължава

Бойкотът на хранителните вериги ще продължава, обяви една от инициаторите - Мая Манолова: "Хората и българските производители на храни вече на обещания и на намерения не вярват, така че чакаме час по-скоро да видим какво ще произведе министъра на..

публикувано на 06.03.25 в 22:13

Страните от ЕС одобриха плана за превъоръжаване на блока

Лидерите на страните членки на Европейския съюз приеха единодушно заключения за увеличаване на разходите за отбрана, а всички без един подкрепиха декларация в подкрепа на Украйна. Изключението е Унгария. Лидерите приветстват намерението на..

публикувано на 06.03.25 в 21:59
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск остава стабилно

Клиничното състояние на Папа Франциск остава стабилно в сравнение с предходните дни, се съобщава в последния бюлетин за здравословното му състояние. Уточнява се, че и през изминалия ден, Папа Франциск не е имал епизоди на дихателна..

публикувано на 06.03.25 в 21:34

Всички села в Община Пордим са с енергоефективно улично осветление

Продължава рехабилитацията на осветлението на селата Каменец и Вълчитрън в област Плевен за над 400 хиляди лева по Плана за възстановяване и устойчивост. Така Пордим става общината, в която всичките седем села са с енергоефективно улично осветление...

публикувано на 06.03.25 в 21:22
Юнас Гар Стьоре

Норвегия увеличава значително финансовата помощ за Украйна

Норвегия ще увеличи повече от два пъти финансовия си ангажимент към Украйна тази година и в същото време ще увеличи собствените си разходи за отбрана, обяви днес премиерът Юнас Гар Стьоре и добави, че скандинавската страна е изправена пред..

публикувано на 06.03.25 в 20:41