Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВнР работи за решаване на проблема с блокадата на границите с Гърция

| обновено на 02.02.16 в 15:59
Даниел Митов
Снимка: БГНЕС

Външното министерство работи за решаването на проблема с блокираните българи на граничния пункт "Кулата" още от началото на стачката на гръцките фермери, твърди министър Даниел Митов. Той увери, че в момента текат разговори между България и Гърция във връзка със ситуацията на граничния пункт, като не се изключва страната ни да поиска намесата на Европейската комисия: 

Намесили сме се вече. Българският посланик в Атина се е срещнал на съответните нива с всички хора, от които зависи евентуалното решаване и подобряване на ситуацията. Получили сме уверение за съдействие. В момента подготвяме съответната комуникация, за да поискаме и намесата на Брюксел, ако се налага. Срещаме разбиране от нашите гръцки колеги. Гръцкият посланик в България е на среща с министър Московски в този момент. Ние се стремим максимално бързо да създадем условия през съдействието, разбира се, на нашите гръцки колеги, за да могат тези хора да преминат максимално бързо. 

След срещата в Министерството на транспорта, обаче, гръцкият посланик Димостенис Стоидис е заявил, че до четвъртък трудно ще се намери решение на проблемите на границата, тъй като тогава се готви общонационална стачка в южната ни съседка. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Граничният пункт "Кулата-Промахон" остава блокиран за товарни автомобили

Граничният пункт "Кулата-Промахон" остава блокиран от гръцките фермери. Стачкуващите продължават да пропускат само леките автомобили и автобусите. Товарните автомобили не се пропускат през граничния пункт от вчера по обяд. На място пристигнаха областният..

публикувано на 02.02.16 в 15:09
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Чрез мита за ЕС Тръмп иска да наложи волята си, не става дума за съревнование

Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на..

публикувано на 03.02.25 в 19:23
Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум.

Митата върху вноса на стоки от Мексико в САЩ се отлагат с един месец

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че замразява за един месец обявеното от него въвеждане на 25-процентни мита върху стоките, внасяни от Мексико.  Тръмп обяви това чрез пост в социалната си мрежа "Truth Social", цитиран от Ройтерс, след..

публикувано на 03.02.25 в 19:11
Кристиан Вигенин

Според Вигенин дефицитът в бюджета трябва да се покрие с увеличаване на приходите

Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас.  Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с..

публикувано на 03.02.25 в 19:11
Френският министър-председател Франсоа Байру.

Френският премиер реши да прокара проектобюджета без парламентарен вот

Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството..

публикувано на 03.02.25 в 19:08

Туристическият бранш от Югозапада държи на ДДС от 9 процента

Запазването на ДДС от 9% не е единственото, но е важно условие за оцеляването на работещите по-малки фирми и обекти в сферата на туризма. Това казаха участниците в кръгла маса на тема "Туризмът в България, проблеми и перспективи”, организирана от..

публикувано на 03.02.25 в 19:02

Тихомир Безлов: КСНС може би е за проверка на отношенията президент - правителство

КСНС може би е политически тест - да се проверят отношенията между президента и новото правителство . Това мнение изказа пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията "Струва ми се, че този формат е по-скоро политически и свързан..

публикувано на 03.02.25 в 18:54
Снимката е илюстративна, архив.

Полицията разпита жената, чиито клиентки получиха усложнения от ботокс

Полицията e открила жената, поставила  в София  ботокс на няколко клиентки, които впоследствие получиха усложнения, а някои бяха хоспитализирани. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Арина Гудз, която е руска..

публикувано на 03.02.25 в 18:51